2014 TEOG 1.Dönem Sınav Soru ve Cevapları

Kategori: Çeşitli - Yorum Yazın
2014 TEOG 1.Dönem Sınav Soru ve Cevapları

2014 yılı 8 sınıflar için TEOG heycanı bugün başladı. Sabah saat 10: 00 da başlayan sınav 3 bölüm halinde saat 12:00 ‘ a kadar sürdü. İlk Oturumda Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak bilgisi oturumları tamamlandı. 27 kasım arın ise Fen ve teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sınavlar yapılacak.

İlk oturumda Türkçe ve din kültürü sınavının kolay geçtiğini belirten öğrenciler yine matematik sorularının zor olmasından yakındılar. Sınav çıkışı toplanan soru kitapçıkları öğrencilere yarın ikinci oturum tüm sınavlarının tamamlanmasından sonra teslim edilebilecek ve her öğrenci sınavdan kaç puan aldığını öğrenebilecek.

Peki TEOG puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

TEOG ÖRNEK PUAN HESAPLAMA
1. Merkezi Sınav Puanı: 618.8564
2. Merkezi Sınav Puanı: 640
6. Sınıf YBP: 75
7. Sınıf YBP:82
8. Sınıf YBP:85
Merkezi Sınavların Ortalaması: 629.4282
Üç Yılın YBP: 242

629.4282+242=871.4282

871.4282/2= 435.7141

Öğrenci liselere girişte 435.7141
puanla başvuruda bulunacak.

TEOG’DA DERSLERİN KATSAYI FARKLI

Ortak sınavlarda Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloi derslernini ağlıklı katsayıları 4, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinin ağırlık katsayıları ise 2 olacak.

Yani TEOG’DA 1 doğru Türkçe cevabı 2 tane doğru Yabancı Dil cevabına eşit olacak.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanların kendi ağılık katsayılarıyla çarpılarak hesaplanacak. Çarpımların tamamından elde edilen değerin, derslerin ağılıklık katsayılarının toplamına bölümsiyle Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı elde edilecek.

Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak. Ortaöğretim kurumlarına geçiş tercih ve yerleştirmede 6,7 ve 8. sınıf Yılsonu Başarı Puanları yüzde 30, sekizinci sınafta uygulanan merkezi ortak sınavlardan alınan puanlar yüzde 70 etkili olacak.

TEOG SINAVINA DİNÇ GİRMEK İÇİN TAVSİYELER
– Protein, karbonhidrat, yağ dengeli gıdaları tercih etmenizde yarar var.
– Beslenme, uyku düzeni ve sportif aktivitelere bugün dikkat edin. Son gün beslenme ve uyku düzeninizi değiştirmeyin.
– Yararlı diye sevmediğiniz, sindirim sisteminizde sıkıntı oluşturabilecek gıdaları tüketmeyin. Dışarıda yemek yemeyin.
– Şekerli gıdalar bilinenin aksine enerji vermez. Kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz ve kan şekerinin düşmesine sebep olur. Bu durum dikkat dağınıklığı ve uyku halini beraberinde getirir. Kan şekerini hızla yükseltmeyen meyve, tahıllar gibi besinleri tüketmeye çalışın.
– Günlük alışkanlıklarınızın dışına çıkmayın. Kahvaltınızda her zaman ne yiyorsanız, aynı şeyleri yiyin. Eğer hiç yumurta yemiyorsanız, sağlıklı besleneyim diye, o gün kahvaltıda yumurta yemeyin. Bu sınavda sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.
– Bugünü dinlenmeye ayırın. Eğer kendinizi daha iyi hissedecekseniz, bugün de test çözebilirsiniz. Ancak yeni konular çalışmamanızda yarar var.

 

TEOG SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Teog sınav sonuçlarının resmi olarak 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: