Akıllı Telefonlardaki SAR Değeri Nedir?

Akıllı telefonlarda mutlaka dikkat edilmesi gereken bir değer olan SAR (Specific Absorbtion Rate – Özgül Emilim Oranı) Değeri, ne yazık ki bir çok kişi tarafından bilinmiyor. SAR Değeri, sağlığımıza direkt olarak etki eden akıllı telefon radyasyon miktarının bir ölçüsü olması sebebiyle oldukça önemli.

SAR Değeri Nedir?

SAR Değeri, kilogram doku başına vücut tarafından emilen radyasyon miktarını gösterir. Bir akıllı telefonun SAR Değeri’nin yüksek olması, o akıllı telefonu kullandığınız süreçte daha fazla radyasyona maruz kalacağınız anlamına gelir. SAR Değeri düşük olan akıllı telefonları seçmeniz, vücudunuzun maruz kalacağı radyasyon miktarını da azaltacağından, sağlık açısından daha iyi bir seçenektir.

SAR Değeri Limitleri Nelerdir?

Avrupa Birliği sınırları içerisinde SAR Değeri’nin üst limiti 2.0 Watt/kilogram olarak belirlenmiştir. Bu limit, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.6 Watt/kilogram’dır.

SAR Değeri En Düşük Telefon Hangisi?

Bu konuda net bir şey söylemek zor, çünkü dünyadaki tüm telefonların dahil edildiği bir sıralama henüz yok. Ancak Amerika ve İngiltere’de yayınlanan dergilerin son 1 senedeki sayılarında yapılan araştırmalara göre Samsung markası SAR değerinin düşük olmasına özen gösteriyor gibi görünüyor. Samsung Note 2, incelediğim 3 araştırmada da en düşük SAR Değeri sıralamasında ilk 3 sırada yer alırken, yine en düşük SAR Değeri sıralamasının ilk 10’unda Samsung baskınlığı söz konusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: