Alexa’da Yükselmek İçin Yapmanız Gerekenler

Alexa, 1996 yılında kurulan bir web sitesi analiz aracıdır. Sitelerin temel olarak ziyaretçi sayılarını ve girilen içerik miktarını esas alır ve bir sıralama oluşturur. Dünya ve Türkiye olarak iki çeşidi bulunan bu sıralama, ziyaretçi çekmek isteyen web sitesi sahipleri için oldukça önemlidir.

Web sitesi sahipleri, Alexa değerlerini düşürmek isterler. Düşürmek derken, değeri düşürmek sıralamada yükselmek anlamına geliyor. Alexa TR’de 5000. olan bir sitenin yeni değeri 4000 olursa, Alexa değeri 4000e düşmüş olur. Bu konuda tam tersini kullanan site yöneticileri de var, ama mantık aynı: sıralamada yükselmek.

Alexa Sıralamasında Yükselmek İçin Neler Gerekli?

Söylediğim gibi Alexa algoritması ziyaretçi sayısını ve girilen içerik miktarını esas alan bir algoritmaya sahip. Farklı etkenlerde var ancak en ağır basanları bu ikisi. Aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz, bir süre sonra Alexa değerinizde iyileşme görebilirsiniz:

 • Düzenli olarak içerik girin. Çok içerik girerseniz çok ziyaretçi gelecektir, doğru. ancak bugün 50 içerik girip sonraki 3 gün hiç girmezseniz, sonra tekrar bi 50 içerik daha girerseniz bu size faydadan çok zarar getirir. Hem Google’ın hem de Alexa’nın gözünde olumsuz izlenim bırakırsınız.
 • Özgün içerik girin. Özgünlük, web sitesi istatistiği bakımından yükselmek isteyenlerin mutlaka sahip olmaları gereken bir değer. Özgün olmayan, kopyala-yapıştır içeriklerle dolu bir site kısa süreli bir atılım yapabilir, hatta Google arama sonuçlarında ilk sıralara kadar yükselebilir. Ancak kesinlikle kalıcı olmayacaktır.
 • Alexa Toolbar ya da Alexa Rank Widget kullanın. Toolbar’ın etkisi widget’a göre daha fazla, ancak toolbar’ı sadece kendi bilgisayarınıza yükleyebildiğiniz için, tüm ziyaretlerden faydalanmanız imkansız. Alexa Rank Widget’ı ise sitenize ekleyebilir ve her bir ziyaretçi için Alexa’yı bilgilendirebilirsiniz. Evinizdeki diğer bilgisayarlara ya da arkadaşlarınızın bilgisayarlarına kendi sitenizin Alexa Toolbar’ını yüklemeniz de oldukça faydalı olacaktır. Kendi sitenize ait Alexa Toolbar’ı, Alexa.com’da hesap açtıktan sonra oluşturabilirsiniz.
 • Sosyal ağlara önem verin. Günümüzde sosyal ağlar, ziyaretçi çekebilmeniz açısından en iyi seçenek. Özellikle Facebook ve Twitter’dan bolca ziyaretçi alabilirsiniz. Gündemi takip edin, gündeme uygun paylaşımlar hazırlayın ve sosyal medyada paylaşın. Bu noktada takipçi sayınız da önemli.

Bol ziyaretçili günler!

3 thoughts on “Alexa’da Yükselmek İçin Yapmanız Gerekenler

 • 29 Haziran 2014 at 15:23
  Permalink

  Iyi günler. Bir sorum olacak. Sosyal paylaşım sitelerinde url kısaltma yaparak paylaşım yapmak Alexa değerini gerilere çekerim. Ben haber siteme günde 30 tane yaklaşık haber giriliyor. Site resmi haber sitesi. Genelde google nin url kısaltmasıni kullanıyorum. Link takibi için bu alexayi etkiliyormu. Bir haftada 3 milyon geriledim

  Reply
  • 29 Haziran 2014 at 18:50
   Permalink

   Selamlar,

   Google’ın kullanmakta olduğunuz URL kısaltma servisi, bit.ly, owl.ly gibi popüler URL kısaltma servisleri HTTP 301 yönlendirmesi yaparak çalışırlar. 301 yönlendirmesinin SEO ve Alexa üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu konuda bir makale yazmıştım, BURAYA tıklayarak makaleye ulaşabilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: