Alkol Kullanımı Sonrası Baş Ağrısı – Sebebi ve Çözümü

Kategori: Çeşitli - Yorum Yazın
Alkol Kullanımı Sonrası Baş Ağrısı – Sebebi ve Çözümü

Arkadaşlarınızla dışarı çıktınız, alkol alacak ve iki lafın belini kıracaksınız.. Sohbet güzel, ortam güzel, keyifler de gayet yerinde ve o an yaşadığınız her şeyden keyif alıyorsunuz.. Hal böyle olunca, alkolü biraz fazla kaçırdınız ve sarhoş olmasanız bile hafiften çakırkeyfsiniz.. Eve döndünüz (alkollüyken araba kullanmayın, taksi kullanın!), kafanızı yastığa koyar koymaz uyudunuz..

Ertesi sabah uyandınız ve inanılmaz bir baş ağrısı, aman tanrım! Peki neden? Nasıl geçer?

Baş ağrısını geçirmede kesin çözüm başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız

Sebebi Biyolojik!

Alkol ürünlerinin tümünde etil alkol (etanol) kullanılır. Biralarda alkol oranı yüzde 4-7 arası değişirken, viskilerde bu oran yüzde 55’lere kadar çıkabiliyor. Kullandığınız içkiye göre de, alkol kullanımınız sonrası baş ağrısı yaşamanız kaçınılmaz olabilir.

Vücudumuzda suyun tutulmasını ve böbreklerden geri emilerek tekrar kana karışmasını sağlayan vazopressin adlı hormon, etil alkolün etkisiyle işlevini yitirir ve çok düşük bir seviyede çalışmaya başlar. Düşen vazopressin etkinliği sonrasında su, böbreklerden geri emilemez ve idrarla birlikte dışarı atılır. Bu durum, fonksiyonlarını yerine getirmesi için suya ciddi derecede ihtiyaç duyan beynimizin gözünden kaçmaz! Beynimiz, böbrek üstü bezlerden, yağı karbonhidrata dönüştürerek su açığa çıkmasını sağlayan adrenalin hormonunun salgılanmasını sağlar; ancak bu yeterli değildir. Adrenalinin yanında histamin hormonu da salgılanır. Histamin, damarların genişlemesine ve böylece birim zamanda daha çok kanın beyne taşınmasına yarar. Bu durum iyi bir çözüm gibi görünse de, beynimizdeki damarların genişlemesi aynı zamanda kafatası içerisindeki basıncı da arttırır. Artan basınç sonucu ağrı sinirleri bunu hisseder ve baş ağrısı ortaya çıkar.

Böylesi bir durumda kafanızı sağa sola salladığınızda dahi ağrı hissetmeniz, artan basıncın ağrı sinirlerine baskı yapmasından kaynaklanır.

“Yok mu Bir Çözümü?” — Var!

Alkol kullanmayın! Ehehe, şaka şaka, alkol kullanmayan biri olsanız bu yazıda zaten işiniz olmazdı. Etrafınızdakileri rahatsız etmediğiniz sürece kullandığınız alkol, ancak ve ancak sizi ilgilendirir, başka kimseleri değil. Keyifle için.

Çözümü basit: Su içmek. Alkol kullanımı sonrası oluşan baş ağrısının sebebini yukarıda açıkladım ve temel sorunun su eksikliği olduğunu belirttim. Alkol kullanacağınız gün su tüketimini arttırmanız ve alkol kullanımı sonrasında da su tüketmeniz, dehidrasyona (susuz kalma) uğramanızı engelleyecektir. Sağlıklı bireylerin günde yaklaşık 2 litre sıvı tüketmeleri gerekir, alkol kullanacağınız günlerde bunu 3 litreye kadar çıkarabilirsiniz.

Suyun haricinde mineralli soda tüketebilirsiniz. Bu seçenek, böbreklerinizden atılan suyla kaybettiğiniz mineralleri tekrar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kahve İşe Yarar mı?

Maalesef hayır. Kahvenin hormonlar üzerinde herhangi bir etkisi yok, ancak kahvede bulunan kafein, kan dolaşımını hızlandırdığı için böbreklerden atılan idrar miktarını ve aynı zamanda da vücuttan atılan su miktarını arttırır; oysa baş ağrınızı geçirmek için suya ihtiyacınız var! Bu yüzden, alkol kullanmadan önce, kullanırken ya da kullandıktan sonraki 6 saat içerisinde kahve tüketmemeniz doğru bir tercih olacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Alkol Kullanımı Sonrası Baş Ağrısı – Sebebi ve Çözümü (27 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Kubi dedi ki:

    Susuyorum fakat durmadan su icmekten midem sisti basimda çatliyor

  2. Sinem Karasu dedi ki:

    Saat sabahın 6 sı ve müthiş bi baş ağrım vardı.fakaat yazınızı okuduktan sonra baş ağrım hafifledi :D Teşekkürler

  3. muharrem dedi ki:

    Oncelikle herkese cok selam.yazi harika hepsi icin tesekkur.Bende bir yol buldum paylasmak istedim.Bir yildir icmiyordum aksam 3 bira iki bardak votka bide redbul ictim sabah kalktim 3 bardak Su bi aci kahve ve daha da to be bi insan bizi buhale getirse neler yapardik ona AMA kendi kendimize en buyuk ceza o naleti kullanmamak muslumaniz faydalı olsa Allah yasaklamazdı ben bana zarar veren seyi bugunden itibaren bıraktım ıns sızede ornek olur Bursadan selam

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: