Android’li Akıllı Telefonu Nasıl Hızlandırırım?

Akıllı telefonlar, tıpkı diğer tüm elektronik cihazlar gibi gün geçtikçe yavaşlamaya başlarlar. Diğer elektronik cihazlara kıyasla, işletim sistemine sahip olmaları sebebiyle akıllı telefonları hızlandırma konusunda birçok yöntem bulunmaktadır ve hepsi kolaylıkla uygulanabilir yöntemlerdir. Android işletim sistemli cihazınızı nasıl hızlandırabileceğinize detaylıca bakalım.

Öncelikle bu işlemi uygulamalarla ya da uygulamaya gerek duymadan yapabilirsiniz; fakat uygulamalar bu işlemleri kolaylaştırmakta.

  • Telefonunuzu hızlandırmaya öncelikle gereksiz uygulamaları silmekle başlayabilirsiniz. Gereksiz uygulamalar telefonunuzda boşu boşuna yer kaplamakta, kullanılmayan arka plan işlemleri çalıştırmakta ve böylelikle akıllı telefonunuzu yavaşlatmaktalar. Bu nedenle işinize yaramayan uygulamaları, ne kadar küçük olsalar da, silmenizde fayda var.
  • Hareketli duvar kağıdı kullanmayın. Hareketli duvar kağıtları telefonun RAM dediğimiz geçici belleğini doldurmakta ve telefonda yavaşlamalara yol açmakta. Hareketli duvar kağıdı ne kadar hoş dursa da, telefonunuzda kasmalara yol açacaktır.
  • Ana ekran widget’larının kullanımında aşırıya kaçmayın. Widget’ler oldukça hoş durmaktalar ve aynı zamanda büyük kolaylık da sağlıyorlar. Ana ekranınızda widget’lar kullanarak anlık hava durumu bilgisi alabiliyor; Facebook, Twitter, GMail gibi uygulamalardan bildirimleri anlık olarak kontrol edebiliyorsunuz. Ancak bu kolaylıkların tamamı, akıllı telefonunuzun performansına olumsuz etki yapmakta. Mümkün olduğunca az sayıda widget kullanmaya gayret edin.

Son olarak, her şeyi birkaç parmak hareketiyle halletmek isterseniz, Android Market’te bulabileceğiniz Clean Master adlı uygulamayı tavsiye  ediyorum. Yukarıdaki yöntemler program kullanmadan uygulayabileceğiniz yöntemler, ancak halihazırda açık olan uygulamaları elle tek tek kapatmak zor olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: