Android İşletim Sisteminde Tehlikenin Adı: PowerOffHijack

Son zamanlarda Android işletim sistemli mobil cihazlara sürekli yeni malware yazılımları çıkartıyorlar. Yeni çıkan kötü amaçlı malware yazılımlarından birisi olan PowerOffHijack, Android işletim sisteminin olduğu mobil cihazlarda telefonu kapalı gibi gösteriyor. Fakat buna rağmen çalışmaya devam ederek telefondaki kişisel bilgileri ele geçiriyor. Dolayısı ile insanlara çok zor anlar yaşatıyor.

Ünlü anti virüs programlarından birisi olan AVG, çıkardığı rapora göre yeni bir malware olan PowerOffHijack, dünya çapında hızla yayılmaya ve bu sorunları çıkartmaya devam ediyor.  10 binden fazla kullanıcıda aktif olarak işlevine devam eden bu malware, kişinin telefonu kapatmasından sonra devreye giriyor ve telefonun kapanmasını engelliyor. Fakat kullanıcı telefonunun kapalı olduğunu zannediyor. Bu süreç içerisinde de PowerOffHijack tüm bilgileri çalmaya devam ediyor.

Android Lollipop işletim sisteminin olduğu cihazlarda henüz bu malware işlevini sürdüremiyor. Fakat diğer Android işletim sistemlerinde çok zararlı bir şekilde işlevini sürdürüyor.Siz telefonu kapattıktan sonra PowerOffHijack size siyah bir ekran gösteriyor. Fakat bu siyah ekranın arkasında çalışmalar devam ediyor. Sizin bilginiz olmadan birçok bilginiz ele geçiriliyor ve maillerinizdeki yazışmalar kopyalanıyor. Hatta çeşitli numaralara arama yaptırılıyor.

Çin kaynaklı olduğu belirlenen bu malware, Lollipop 5.0 sürümü öncesindeki tüm Android işletim sistemlerinde boy gösterebiliyor. Bundan kurtulmak içinse kaliteli bir anti virüs yazılımı yüklenmesi tavsiye ediliyor. Bu sayede büyük oranda PowerOffHijack’in çalışması durduruluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: