Android’li Cihazı Root’lamak Hakkında Merak Edilenler

Eğer siz de Android işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsanız, “telefonu root etmek”, “telefonu root’lamak” gibi tanımlamaları büyük ihtimalle duymuş ve belki de merak etmişsinizdir: Nedir bu telefonu root etme işi?

Android’li Cihazı Root Etmek Nedir?

Kullanıcı olarak telefonunuzda sadece kullanımla ilgili izinlerin varsayılan olarak yüklendiğini ve normal bir kullanıcının cihaz üzerinde yönetici işlemleri yapmasının üretici tarafından sınırlandırıldığını biliyor musunuz? İşte root etme işlemi, sizin kullanıcı yetkilerinizi bir üst seviyeye, yönetici yetkilerine çıkarıyor ve telefonunuzun yazılımı ve donanımı üzerinde çok daha fazla kontrol sağlayabiliyorsunuz. Cihazınıza yine Android tabanlı farklı ROM (arayüz) yüklemeleri yapabiliyor, cihazınızın donanımlarını özel programlarla test edebiliyor ve çok daha yüksek sayıda kişiselleştirilebilir özelliğe kavuşuyorsunuz.

“Android Tabanlı Farklı ROM” Derken?

Diğer bir deyişle “Custom ROM, Kişiselleştirilebilir ROM” olarak da adlandırabileceğimiz bu işlemi şöyle örneklendirebilirim: Samsung, LG, HTC gibi firmalar, ürettikleri akıllı telefonlarda Android işletim sistemini kullanıyorlar. Söz konusu farklı marka cihazlarda aynı Android sürümü yüklü olsa bile kullanıcı arayüzü açısından görsel ve fonksiyonel farklılıklar olabiliyor. İşte bu farklılıklar, firmaların kullandıkları ROM’lardan kaynaklanıyor – örneğin LG firması ekranın görüntüsünü alabilen ve üzerine not yazılabilen QuickMemo özelliğine sahipken, diğer firmalar bu özelliğe sahip değiller. Çünkü LG Android işletim sistemi tabanıyla hazırladığı ROM’u kendi markasına özel olarak hazırlıyor ve kendi ürünlerinde o ROM’u kullanıyor.

Bu işlem sadece firmalar tarafından değil, Android geliştiricilerinin oluşturduğu ekipler tarafından da yapılıyor. Açıkçası bu ekiplerin hazırladıkları ROM’lar, firmaların ROM’larına göre çok daha hızlı, kaliteli, kişiselleştirilebilir ve donanımlılar.

Android’li Telefonu Root Etmenin İyi Yönleri ve Zararları Nelerdir?

İyi yönleri arasında birinci sırada kesinlikle artan “kişiselleştirilebilirlik” geliyor. İsteğinize uygun olan, araştırmalarınız sonucunda beğendiğiniz ve yüklemeye karar verdiğiniz bir custom ROM’u akıllı telefonunuza yükleyebilir ve cihazınız üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz. Örneğin, GSM firmalarının sattıkları telefonlarda o firmalara özel olarak üretilen Custom ROM’lar yüklü gelirler ve firmaya ait olan bir uygulamayı telefonunuzdan kaldıramazsınız – çünkü sistem uygulamalarına erişim izniniz yoktur. Cihazınızı root ettiğinizde ise yönetici haklarına sahip olursunuz ve varsayılan olarak yüklü gelen uygulamaları da kolayca kaldırabilirsiniz.

Root işleminin olası zararları ise biraz riskli olabiliyor. Eğer ki root işlemi yapılırken cihazınızın pili biter, cihazının yeterli elektriği alamazsa telefonunuz kullanılmaz hale gelebilir. Ya da yanlış kernel (çekirdek dosya) yüklemesi yaparsanız telefonunuz yine zarar görebilir. Lakin bu sorunları engellemek çok basit – doğru kernel sürümünü yükleyin ve en fazla 10 dakika sürecek root işlemi için en az %50-60 şarjınızın olmasına dikkat edin.

Telefonumu Root’ladım – Custom ROM yüklemeli miyim?

Tercih sizin – Root’lama işleminden sonra dilerseniz orijinal ROM’la cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Cihazı Root Etmek Garantisini Bozar mı?

Evet, ne yazık ki cihazı root etmek garantiyi bozuyor. Ancak işi öğrenirseniz, garantinin gerektiği zamanlarda cihazınızı orijinal haline döndürebilir ve hiç root edilmemiş gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen başka bir konu ve benim de bu konuda açıkçası pek fazla bilgim yok – ancak kesinlikle imkansız değil :)

Buraya Kadar Her Şeyi Anladım – Peki Telefonumu Nasıl Root Edebilirim?

Bu konuda tek bir yöntem yok; çünkü cihazda kullanılan Android sürümü, Kernel sürümü, cihazın kullanıldığı bölge gibi farklı etmenlere bağlı olarak root etme işleminde birbirinden farklı uygulamalar ve yöntemler var. İnternetten araştırma yapmanız en doğru seçim, çok yardımcı olabilecek yerli kaynaklar da mevcut.

One thought on “Android’li Cihazı Root’lamak Hakkında Merak Edilenler

  • 27 Ağustos 2014 at 19:55
    Permalink

    Hocam kendi root dosyamı nasıl hazırlarım.Hangi programları kullanabilirim. kendi zevkime göre menüler ve içerikler hazırlamak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: