Android’li Cihazlarda SSL Sertifika Hatası

Bir tane Android’li tablet bilgisayarım var ve son birkaç gündür Wi-Fi ile internete bağlı olmama rağmen Google Play Store’a bir türlü erişemiyordum. VPN uygulamaları da çalışmıyorlardı ve bazı sitelerde sertifika hatası alıyordum. Saatlerce, yerli ve yabancı forumlarda ve bloglarda bunun sebebini araştırdım. Kimisi format önermiş, kimisi servise götürün demiş, kimisi root yapıp yeni işletim sistemi yüklemeyi önermiş falan – türlü türlü cevap.

Meğer çözüm çok basitmiş!

Android’li Cihazlarda SSL Hatası – Google Play ya da GMail Açılmıyor ve Tarayıcıda SSL Hatası mı Alıyorsunuz?

Eğer siz de tabletinizde ya da Android’li herhangi bir cihazınızda, internete bağlı olmanıza rağmen Google Play, GMail, Google Hangouts gibi Google uygulamalarını açamıyor, internet tarayıcısında SSL Hatası uyarısı alıyorsanız; tek yapmanız gereken cihazınızın tarih ve saat ayarlarını kontrol etmek. Eğer cihazınızın tarih ve saat ayarları yanlışsa, bu hatayı almanız kaçınılmaz.

Peki Neden?

SSL, bir tür online şifreleme teknolojisi. SSL ile şifrelenmiş sayfalara baktığınızda ya da SSL kullanan uygulamaları açtığınızda karşınızdaki sunucu ve sizin cihazınız arasında güvenli bir bağlantının kurulmasına çalışılır. Bu esnada karşıdaki sunucunun tarih ve saati, sizin bağlandığınız bölgenin içinde olduğu zaman dilimi de göz önüne alınarak, cihazınızın sunucuya gönderdiği tarih ve saatle karşılaştırılır. Eğer bir uyumsuzluk varsa, SSL şifreleme teknolojisi bağlantıya izin vermez.

Android En Kullanışlı Uygulamalar TIKLA

14 thoughts on “Android’li Cihazlarda SSL Sertifika Hatası

 • 08 Mayıs 2016 at 23:49
  Permalink

  Saat tarih dogru oldugu halde bu hatayi aliyorum ne yapmalıyım?

  Reply
 • 16 Mart 2016 at 18:01
  Permalink

  Yani Ne Yapacağım :( Acil Cevap?

  Reply
 • 24 Ocak 2016 at 20:13
  Permalink

  çok teşekkürler 2 gündür basımı ağrıtan problemimi sayende çok kolay bir şekilde çözdüm saolasın

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: