Android’de Wipe Nedir? Full Wipe Nedir?

Google firmasının Linux tabanlı mobil işletim sistemi olan Android, kullanılan akıllı telefonların yaklaşık %70inde kullanılıyor; bu oran milyonlarca Android’li akıllı telefon demek. Android’in bu kadar popüler olmasının yanında Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yazılımı olması, Android kullanıcılarını “kişiselleştirme” konusunda bir hayli hevesli hale getiriyor.

Bu makalede, Android işletim sistemli bir akıllı telefonu kişiselleştirmeniz esnasında mutlaka bilmeniz gereken 2 terimden bahsedeceğim. Wipe ve Full Wipe.

Wipe Nedir?

Wipe işlemi, cihazınıza yeni bir ROM kurmadan önce ya da var olan ROM yazılımını sıfırlamak istediğinizde, cihazınızdan kaldırdığınız ya da sıfırladığınız ROM yazılımının kalıntılarını sildiğiniz işleme verilen addır. ROM kurulumu için cihazınızın root edilmiş olması gerektiğini hatırlatayım (Android’li Cihazları Root’lamak Hakkında Merak Edilenler)

Wipe İşlemi ROM Yazılımını Siler mi?

Hayır; wipe işlemi ROM yazılımını silmez. Wipe işlemini bir nevi “fabrika ayarlarına dönüş” olarak betimleyebilirsiniz, sadece yazılımsal açıdan biraz daha gelişmişi.

Full Wipe Nedir?

Full Wipe işlemi, wipe işleminin bir adım daha ötesidir diyebiliriz. Fabrika ayarlarına dönüşe ek olarak cihazdaki tüm çekirdek yazılım bilgisi ve önbelleği de tamamen silinir (önbellek, Dalvik verisi, boot verisi, sistem verileri). İki işlem arasındaki en belirgin fark, Full Wipe işleminin boot verisini de silmesi – Yani işletim sistemini başlatacak olan başlangıç verisi de siliniyor. Bu yüzden, Full wipe işleminden sonra cihazınızı açmak ve işletim sistemini başlatmak için bir boot dosyasını cihaza entegre etmek zorundasınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: