Buradasiniz: Ana sayfa - Çeşitli - Ankara İçin Ruhsat Yenileme ve Plaka İşlemleri – Detaylı Anlatım
 

Ankara İçin Ruhsat Yenileme ve Plaka İşlemleri – Detaylı Anlatım

Bugün, yeni arabamın ruhsat ve plaka değiştirme işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gittim.. Prosedürü ben de çok bilmiyordum ama öğrendim, detaylı bir anlatım hazırlayayım dedim, işinize yarar umarım :) Adım adım, harita ve resimlerle destekleyerek anlatacağım; böylece çok daha kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Şube’nin Yeri

Her şeyden önce trafik ile ilgili işlemleri nerede gerçekleştireceğinizi bilmeniz lazım! Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yerini bir çoğunuz biliyorsunuzdur; Ankamall Alışveriş Merkezi’nden AŞTİ istikametine giderken sağda kalıyor.. Emniyet Müdürlüğü’nden AŞTİ istikametine doğru giderken, Emniyet Müdürlüğü’nü geçtikten hemen sonra sağa dönmelisiniz. 50 metre kadar sonra sağınızda bir cami göreceksiniz, ilk sağa dönün ve uygun bir yere aracınızı park edin. Buralarda aracı insanlar siz isteseniz de istemeseniz de yolunuza çıkacaklardır; 20 TL karşılığında dosya doldurma işleminizi onlara yaptırabilirsiniz, ama içerden yetkililere doldurtursanız toplamda 11.25 TL’ye bu işlemi halledebilirsiniz. Camiyi solunuza alıp yukarı doğru yürüdüğünüzde Emniyet Müdürlüğü’nün yan girişini göreceksiniz, ordan girin, solunuzdaki merdivenlerden çıkın ve Trafik Şube’ye girmiş olacaksınız. Plaka, ruhsat, ehliyet gibi trafikle ilgili tüm işlemleri buradan gerçekleştireceksiniz.

Yeni Ruhsat Almak İçin

Şehir içinde, noter onaylı olarak araç aldığınızda ruhsatınız ikamet adresinize posta yoluyla gönderiliyor. Ama benim gibi şehir dışından bir araba aldıysanız ya da başka bir sebepten ötürü yeni ruhsat çıkarmanız gerekiyorsa, yazının bu bölümü sizi de ilgilendiriyor demektir. Trafik Şube’ye girdikten hemen sonra sağda Şöförler Odası‘nın bürosu var, ruhsat yenileme işlemi için 1.25 TL karşılığında dosyayı ve doldurulacak evrakları buradan almalısınız. Ruhsat evraklarının bilgisayar ortamında doldurulması gerekli, bu yüzden 10 TL de evrak doldurma ücreti ödemelisiniz; evraklarınızı şöförler odasının bürosundaki görevliler bilgisayar ortamında dolduracaklar. Burada sizden nüfus cüzdanı, trafik sigortası ve noterden size verilen satış sözleşmesi isteniyor. Yaklaşık 5 dakika süren bu doldurma işlemi sonrasında dosyanızı alıp şöförler odası bürosundan sonra sağdaki ilk koridora giriyorsunuz (evraktaki bilgilerin doğruluğunu kontrol edin, nolur nolmaz!). Koridor sonunda sol kısımda sıramatikleri göreceksiniz. Yeni ruhsat almak için Yeni Kayıt butonu aracılığıyla Ad-Soyad girerek bir sıra numarası alıyorsunuz. İlgili bankoda sıra size geldiğinde dosyanız ve eski araç tescil ruhsatınızı görevli memura veriyorsunuz. Memur gerekli işlemleri yaptıktan sonra dosyanızı size geri verecek: Eğer plaka değiştirecekseniz bu noktadan sonra zaman kazanmak adına aşağıdaki adımları uygulamalısınız, böylece ruhsatınız hazırlanırken plaka işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Plaka değiştirmeyecekseniz yeni ruhsatınız 2 saat içinde hazır olur, kafeteryadaki ruhsat dağıtım bankosundan kimlik karşılığında alabilirsiniz.

Plaka Değiştirmek İçin

Her şeyden önce, yeni plaka alacaksanız bu işlemleri yapmadan önce aracınızın eski plakasını çıkarmalı ve trafik şubeye gelirken yanınızda getirmelisiniz! Şehir dışından araba aldıysanız büyük ihtimalle plaka da değiştireceksinizdir. Bunun için iki seçeneğiniz var:

 • Her pazartesi sabah saat 8 itibariyle http://www.ankara.pol.tr/Sayfalar/Plaka_Tahsis.aspx adresinde, o hafta için boşa çıkan plakaları görebilir ve beğendiğiniz bir plaka olursa plakayı adınıza tahsis edebilirsiniz. Tahsis için TC Kimlik Numaranız istenecek; tahsis ettiğiniz plakayı da 24 saat içinde almak zorundasınız, yoksa plaka tekrar boşa çıkıyor.
 • Trafik Şube’ye gittiğinizde Yeni Ruhsat Alma İşlemleri kısmında anlattıklarımı yaptıktan sonra Plaka Tahsis bankosuna giderek listeden bir plaka seçebilirsiniz. Bazı özel sayılabilecek plakalar (ALP, CAN, ATA, TC, ANK vs.) için yetkiliyle konuşmalı ve bir miktar bağış yapmalısınız.. (Eh güzel ülkem!)

Plakanızı seçtikten sonra ruhsat için gittiğiniz bankonun hemen solundaki bankoya gitmeli ve plaka tahsis bankosundan aldığınız plaka fişini buradaki memura belgelerinizle ve söküp yanınızda getirdiğiniz eski plakalarınızla beraber teslim etmelisiniz. Buradaki memur size yeni plakanızın basımına dair bir fiş verecek. Bu fişi alıp Şöförler Odası’nın Plaka Atölyesi’ne gitmelisiniz, peki nerde bu meret!? Çok yakında :) Bu noktada aracınız plakasız bir durumda olacak, çünkü eskileri emniyete verdiniz ve yeniyi bastırmaya gidiyorsunuz. Son işleminizde aldığınız plaka basımına dair olan fiş sizin için bir nevi geçici plaka, plaka atölyesine bu fiş yanınızda olduğu sürece aracınızla gidebilirsiniz. Atölyenin yerine de aşağıdan bakabilirsiniz:

A noktası aracınızı park etmenizi tavsiye ettiğim yer, B noktası da atölyenin bulunduğu yer:


Daha Büyük Görüntüle

Atölyeye gittikten sonra, elinizde emniyetteki son işleminizde aldığınız plaka basımına dair fiş ile atölye veznesine ücretinizi yatırıyorsunuz; tek plaka için 10.50 TL, çift plaka için 21 TL. Makbuzunuzu alıyor ve saklıyorsunuz, makbuz olmadan plakanızı alamazsınız. En yoğun anlarında bile yarım saat içinde hazırlıyorlar plakayı, ben 10 dakika sonra almıştım. Plakaları aldıktan sonra aracınıza kendiniz de takabilirsiniz, atölyenin hemen yanındaki ustalara da cüzi bir miktar karşılığı taktırabilirsiniz.

Ve Son Adım

En son olarak da Trafik Şube’ye geri dönüp kafeteryadaki ruhsat dağıtım bankosundan ruhsatınızı alabilirsiniz. İşlemler bu kadar :)

Kazasız belasız kullanmanız ve trafikte kendi hayatınızı ve başka hayatları tehlikeye atmamanız dileğiyle :)

Incoming search terms:

 • ankara emniyet plaka
 • plaka değiştirme
 • ankara ruhsat yenileme ve plaka
 • plaka değiştirme ankara emniyet
 • ankara emniyet plaka ve ruhsat harçları 2014
 • emniyet plaka
 • ankara plaka tahsis
 • emniyetten plaka beğenme
 • ankara emniyet plaka tahsisi
 • müsait değilsin plaka değişimi ankara


Ankara İçin Ruhsat Yenileme ve Plaka İşlemleri – Detaylı Anlatım için yapılan yorumlar : 21 Yorum yapıldı


 1. 1 Alper Özgür  yorumladı. 10:42 - 02 / 07 / 2012:

  Ellerine sağlık.. Bu kadar ayrıntılı açıklama.. Pes doğrusu!

 2. 2 Can Atasever  yorumladı. 23:37 - 02 / 07 / 2012:

  Faydalı olduysa, sevindim :)

 3. 3 ömer öz  yorumladı. 23:35 - 16 / 08 / 2012:

  eskiyen plaka için ne yapmak lazım? mühür vs işlemleri nerede yapılıyor? b noktası yolun ortası :) içeri sağa girecegiz sanırsam?

 4. 4 Can Atasever  yorumladı. 23:52 - 16 / 08 / 2012:

  Eskiyen plakayı değiştirmek için de emniyete aynı yere gidip değişiklik başvurusu yapmanız gerekli; yeni plakanız için onay kağıdını aldıktan sonra Plaka Atölyesi’ne gidip plakanızı bastırabilirsiniz. Mühürdü izindi hepsi emniyetin binasında trafik tescil şubesinde yapılıyor.

  Ve evet, B noktasının sağındaki yol ayrımından içeri gireceksiniz, orda bir cep gibi bir yol kesimi var, kenarında da atölye :)

 5. 5 ömer öz  yorumladı. 23:53 - 27 / 08 / 2012:

  Teşekkürler Can Bey bana ve hiç yaptırmamış arkadaşlara Gerçekten faydalı bir bilgi

 6. 6 Can Atasever  yorumladı. 00:25 - 28 / 08 / 2012:

  işinize yaradıysa sevindim :) İyi günler..

 7. 7 Mehmet  yorumladı. 21:10 - 02 / 10 / 2012:

  Araci sıfır banka kredsiyle aldk şu an bankada haciz kaldirilmadi ama borç ödendi hem hacizi kaldirmam hemde ruhsati yenilemem lazim ekim 22 son tarih neler yapmam lazim kaç günde halledebilirim bilginz varsa ?

 8. 8 Can Atasever  yorumladı. 23:56 - 02 / 10 / 2012:

  Ruhsat işlemleri maksimum 2-3 gün içinde hallediliyor, plaka işlemi ise bir saat bile sürmüyor, o yüzden kendinizi sıkıntıya sokmayın, yetiştirirsiniz.

 9. 9 semra  yorumladı. 00:16 - 03 / 04 / 2013:

  Çok güzel şekilde açıklamışsınız. Teşekkürler. Bende yarın gidip işlemleri halletmeye çalışacağım. Bu sayfanın çıktısı elimdeyken bir problem yaşamayacağımı düşünüyorum.

 10. 10 Can Atasever  yorumladı. 23:48 - 03 / 04 / 2013:

  Rica ederim, kolay gelsin :)

 11. 11 halil  yorumladı. 01:47 - 14 / 07 / 2013:

  Emeğine sağlık arkadaşım…

 12. 12 mustafa  yorumladı. 10:32 - 16 / 07 / 2013:

  çok anlaşılır, faydalı amacına ulaşan başarılı bir çalışma olmuş teşekkür ederim…

 13. 13 Mehmet  yorumladı. 15:21 - 05 / 09 / 2013:

  çok faydalı bir yazı olmuş, ayrıca işe espirili bir dil ile yaklaşıldığı için de akılda kalıcı olmuş. Nasıl ve nerede olacağını biliyordum ama okudum işte. Emeğin için teşekkürler kardeşim.

 14. 14 Can Atasever  yorumladı. 00:49 - 06 / 09 / 2013:

  Rica ederim, teşekkürler :)

 15. 15 YELİZ  yorumladı. 13:57 - 28 / 09 / 2013:

  Teşekkürler…

 16. 16 Oktay  yorumladı. 23:48 - 04 / 11 / 2013:

  Baba !! Büyüksünn

 17. 17 MURT  yorumladı. 07:53 - 29 / 12 / 2013:

  ağzına sağlık

 18. 18 okan okan  yorumladı. 10:40 - 03 / 01 / 2014:

  Çok teşekkürler

 19. 19 selma  yorumladı. 21:31 - 21 / 01 / 2014:

  Plaka değişikliği yaptığımızda noter satış sözleşmesi emniyette mi kalıyor? Yoksa fotokopisini çekip bize geri veriyorlar mi?

 20. 20 CandanBlog Site Yöneticisi  yorumladı. 19:02 - 22 / 01 / 2014:

  Ben geri veriyorlar diye hatırlıyorum, çünkü satış sözleşmesi kişiye özel bir belge. Arşivine eklemek isteyen kurum fotokopisini çekebilir diye biliyorum.

 21. 21 Selçuk  yorumladı. 21:03 - 16 / 02 / 2014:

  Valla tam istediğim gibi açıklamışsınız :) Ankara’nın acemisi olarak, çok teşekkür ederim :)


Yorum yapın


 • + dört = 9

Sponsor bağlantılar