Ankara İçin Ruhsat Yenileme ve Plaka İşlemleri – Detaylı Anlatım

Bugün, yeni arabamın ruhsat ve plaka değiştirme işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gittim.. Prosedürü ben de çok bilmiyordum ama öğrendim, detaylı bir anlatım hazırlayayım dedim, işinize yarar umarım :) Adım adım, harita ve resimlerle destekleyerek anlatacağım; böylece çok daha kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Şube’nin Yeri

Her şeyden önce trafik ile ilgili işlemleri nerede gerçekleştireceğinizi bilmeniz lazım! Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yerini bir çoğunuz biliyorsunuzdur; Ankamall Alışveriş Merkezi’nden AŞTİ istikametine giderken sağda kalıyor.. Emniyet Müdürlüğü’nden AŞTİ istikametine doğru giderken, Emniyet Müdürlüğü’nü geçtikten hemen sonra sağa dönmelisiniz. 50 metre kadar sonra sağınızda bir cami göreceksiniz, ilk sağa dönün ve uygun bir yere aracınızı park edin. Buralarda aracı insanlar siz isteseniz de istemeseniz de yolunuza çıkacaklardır; 20 TL karşılığında dosya doldurma işleminizi onlara yaptırabilirsiniz, ama içerden yetkililere doldurtursanız toplamda 11.25 TL’ye bu işlemi halledebilirsiniz. Camiyi solunuza alıp yukarı doğru yürüdüğünüzde Emniyet Müdürlüğü’nün yan girişini göreceksiniz, ordan girin, solunuzdaki merdivenlerden çıkın ve Trafik Şube’ye girmiş olacaksınız. Plaka, ruhsat, ehliyet gibi trafikle ilgili tüm işlemleri buradan gerçekleştireceksiniz.

Yeni Ruhsat Almak İçin

Şehir içinde, noter onaylı olarak araç aldığınızda ruhsatınız ikamet adresinize posta yoluyla gönderiliyor. Ama benim gibi şehir dışından bir araba aldıysanız ya da başka bir sebepten ötürü yeni ruhsat çıkarmanız gerekiyorsa, yazının bu bölümü sizi de ilgilendiriyor demektir. Trafik Şube’ye girdikten hemen sonra sağda Şöförler Odası‘nın bürosu var, ruhsat yenileme işlemi için 1.25 TL karşılığında dosyayı ve doldurulacak evrakları buradan almalısınız. Ruhsat evraklarının bilgisayar ortamında doldurulması gerekli, bu yüzden 10 TL de evrak doldurma ücreti ödemelisiniz; evraklarınızı şöförler odasının bürosundaki görevliler bilgisayar ortamında dolduracaklar. Burada sizden nüfus cüzdanı, trafik sigortası ve noterden size verilen satış sözleşmesi isteniyor. Yaklaşık 5 dakika süren bu doldurma işlemi sonrasında dosyanızı alıp şöförler odası bürosundan sonra sağdaki ilk koridora giriyorsunuz (evraktaki bilgilerin doğruluğunu kontrol edin, nolur nolmaz!). Koridor sonunda sol kısımda sıramatikleri göreceksiniz. Yeni ruhsat almak için Yeni Kayıt butonu aracılığıyla Ad-Soyad girerek bir sıra numarası alıyorsunuz. İlgili bankoda sıra size geldiğinde dosyanız ve eski araç tescil ruhsatınızı görevli memura veriyorsunuz. Memur gerekli işlemleri yaptıktan sonra dosyanızı size geri verecek: Eğer plaka değiştirecekseniz bu noktadan sonra zaman kazanmak adına aşağıdaki adımları uygulamalısınız, böylece ruhsatınız hazırlanırken plaka işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Plaka değiştirmeyecekseniz yeni ruhsatınız 2 saat içinde hazır olur, kafeteryadaki ruhsat dağıtım bankosundan kimlik karşılığında alabilirsiniz.

Plaka Değiştirmek İçin

Her şeyden önce, yeni plaka alacaksanız bu işlemleri yapmadan önce aracınızın eski plakasını çıkarmalı ve trafik şubeye gelirken yanınızda getirmelisiniz! Şehir dışından araba aldıysanız büyük ihtimalle plaka da değiştireceksinizdir. Bunun için iki seçeneğiniz var:

 • Her pazartesi sabah saat 8 itibariyle http://www.ankara.pol.tr/Sayfalar/Plaka_Tahsis.aspx adresinde, o hafta için boşa çıkan plakaları görebilir ve beğendiğiniz bir plaka olursa plakayı adınıza tahsis edebilirsiniz. Tahsis için TC Kimlik Numaranız istenecek; tahsis ettiğiniz plakayı da 24 saat içinde almak zorundasınız, yoksa plaka tekrar boşa çıkıyor.
 • Trafik Şube’ye gittiğinizde Yeni Ruhsat Alma İşlemleri kısmında anlattıklarımı yaptıktan sonra Plaka Tahsis bankosuna giderek listeden bir plaka seçebilirsiniz. Bazı özel sayılabilecek plakalar (ALP, CAN, ATA, TC, ANK vs.) için yetkiliyle konuşmalı ve bir miktar bağış yapmalısınız.. (Eh güzel ülkem!)

Plakanızı seçtikten sonra ruhsat için gittiğiniz bankonun hemen solundaki bankoya gitmeli ve plaka tahsis bankosundan aldığınız plaka fişini buradaki memura belgelerinizle ve söküp yanınızda getirdiğiniz eski plakalarınızla beraber teslim etmelisiniz. Buradaki memur size yeni plakanızın basımına dair bir fiş verecek. Bu fişi alıp Şöförler Odası’nın Plaka Atölyesi’ne gitmelisiniz, peki nerde bu meret!? Çok yakında :) Bu noktada aracınız plakasız bir durumda olacak, çünkü eskileri emniyete verdiniz ve yeniyi bastırmaya gidiyorsunuz. Son işleminizde aldığınız plaka basımına dair olan fiş sizin için bir nevi geçici plaka, plaka atölyesine bu fiş yanınızda olduğu sürece aracınızla gidebilirsiniz. Atölyenin yerine de aşağıdan bakabilirsiniz:

A noktası aracınızı park etmenizi tavsiye ettiğim yer, B noktası da atölyenin bulunduğu yer:


Daha Büyük Görüntüle

Atölyeye gittikten sonra, elinizde emniyetteki son işleminizde aldığınız plaka basımına dair fiş ile atölye veznesine ücretinizi yatırıyorsunuz; tek plaka için 10.50 TL, çift plaka için 21 TL. Makbuzunuzu alıyor ve saklıyorsunuz, makbuz olmadan plakanızı alamazsınız. En yoğun anlarında bile yarım saat içinde hazırlıyorlar plakayı, ben 10 dakika sonra almıştım. Plakaları aldıktan sonra aracınıza kendiniz de takabilirsiniz, atölyenin hemen yanındaki ustalara da cüzi bir miktar karşılığı taktırabilirsiniz.

Ve Son Adım

En son olarak da Trafik Şube’ye geri dönüp kafeteryadaki ruhsat dağıtım bankosundan ruhsatınızı alabilirsiniz. İşlemler bu kadar :)

Kazasız belasız kullanmanız ve trafikte kendi hayatınızı ve başka hayatları tehlikeye atmamanız dileğiyle :)

33 thoughts on “Ankara İçin Ruhsat Yenileme ve Plaka İşlemleri – Detaylı Anlatım

 • 04 Ocak 2016 at 00:28
  Permalink

  Gerçekten çok güzel bir anlatım, fakat her şeyden önce çok ince ve örnek bir davranış. Emeğinize sağlık.

  Reply
 • 14 Eylül 2015 at 21:45
  Permalink

  arkadaşlar ruhsat yenileme ve plaka değişikliği yapıcam ama sigorta poliçem gelmedi poliçem yanımda olmazsa işlem yaptıramam mı

  Reply
 • 02 Eylül 2015 at 12:23
  Permalink

  Şehir dışından araba aldım ruhsat ve plaka ikiside degiscek önce hangisini halletmek gerekli.

  Reply
  • 02 Eylül 2015 at 13:07
   Permalink

   Aracınızın sigortasını yaptırıp emniyet müdürlüğüne gitmeniz yeterli

   Reply
 • 26 Ağustos 2015 at 13:22
  Permalink

  Gerçekten harikasınız, teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: