Antidepresanlar: İyi mi Kötü mü ?

Kategori: Çeşitli - Yorum Yazın
Antidepresanlar: İyi mi Kötü mü ?

Yazıya başlarken sizden özür dilemek istiyorum çünkü başlık böyle olmasına rağmen bu yazı sorulan sorunun cevabını vermiyor! Ancak çok önemli noktalara değineceğim,okumanızı tavsiye ederim. Peki neden başlıktaki soruya cevap vermiyorum ya da veremiyorum?

Yanıt kısa: Çünkü bir psikiyatrist değilim. Bu çok önemli!

Size, bir psikoloji öğrencisi aynı zamanda birçok doktor ve ilaç deneyimi yaşamış – yakın çevresinde de tanık olmuş – bir birey olarak önerilerde bulunmak istiyorum.


Psikolojik bir hastalığınız/rahatsızlığınız oldu ve bu konuda ilaçlar nasıl yardımcı olabilir bunu merak ediyorsunuz. İnternete baktığınızda çeşitli yazılarla karşılaştınız. İlaç taraftarı makaleler, ilaç karşıtı makaleler, ilaç kullanan kişilerin deneyimleri (genelde forumlarda paylaşılır)… “Kilo aldırıyor” diyenler, “Uyku yapıyor” diyenler… “Hiç bir işe yaramadı, kesinlikle kullanmayın” diyenler, çok memnun kaldığını belirtenler… Doğal olarak aklınız karıştı.

İlk adım, bunların hepsini bir kenara atın! Her bireyin deneyimi değerlidir ancak kendine özgüdür. Ona iyi gelen size iyi gelmeyebilir ya da tam tersi olabilir. Lütfen bu konuları güvendiğiniz, bağ kurabildiğiniz bir psikiyatrist ile konuşun. Unutmayın ki bu işin uzmanı olan onlar. Kulaktan dolma bilgiler sağlığımıza büyük zarar verebilir.

İyi bir doktor size severek yardımcı olacaktır. Merak ettiğiniz her şeyi sorun, ilaçlar nasıl işliyor, ne işe yarıyor… Kafanızda soru işareti kalmasın. Doktorunuzla sorununuzu rahatça paylaşıyorsanız zaten o sizin için gerekeni söyleyecektir.

Şimdi, burada önemli birkaç konu var:

1-     Olabilir, bir doktora gider memnun kalmazsınız, kendinizi rahat hissetmezsiniz. Ümidinizi hemen kesmeyin, “Bu doktorlar da bir işe yaramıyor!” demeyin, başka bir doktora gidin.

2-     Doktorunuz size bir ilaç yazdı ve tedaviye başladınız diyelim. Bunu muhakkak doktorunuz da söyleyecektir zaten, ilacı doktora danışmadan bırakmayın! Bunun sonradan kötü sonuçları oluyor. Aynı şekilde, dozuyla da oynamayın. Doktorunuz önerdiği dozdan farklı doz almayın.

3-     Diyelim ki bir iki ay geçti, hala tedaviden sonuç alamadınız, ilacın faydasını görmediniz. Bu durumda hemen doktorunuza güveniniz sarsılmasın ,tedaviyi bırakmayın. Sorunu doktorunuza iletin – ki zaten doktorlar size ilaç yazdığında bir ay sonra ne durumda olduğunuzu görmek isterler-. Etki süresi ilaçtan ilaca ve kişiden kişiye değişebiliyor. Belki doktorunuz  tedaviyi değiştirmek isteyecektir.

4-     Her ilacın olası yan etkileri vardır. Bazı kişilerde yan etkiler daha rahatsız edici olabilir. Böyle bir durumda da hemen doktorunuza danışmanız gerekli, ona sormadan bir karar almayın.

5-     İlacın prospektüsünü okumanızı da öneririm.

Gördüğünüz gibi doktorla iletişiminiz çok önemli : )

Kendinize iyi bakın : )


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: