Apple’dan Hamle Siri Artık Türkçe Konuşacak

Apple sürekli olarak kendini geliştirmeye devam ediyor ve bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşabiliyor. Son çıkan iOS 8.3 beta güncellemesi ile birlikte artık ses asistanı olan Siri, Türkçe konuşacak ve aynı zamanda Türkçe yazılanları da anlayabilecek. Bu sistem sayesinde çok daha rahat bir şekilde insanlar istediklerine ulaşabilecek.

Şimdiye kadar sadece belli başlı dillerde hizmet veren Siri’nin bu tarz bir güncellemeyle farklı dil seçeneklerine sahip olması şimdiden birçok insanın hoşuna gitti. Öyle ki 24 Şubat’ta çıkan iOS 8.3 birçok kullanıcı tarafından yüklendi. Ayrıca görünen o ki sadece Türkçe değil,Flemenkçe, Danca, İsveççe, Portekizce, Rusça, Tay ve Hindistan İngilizcesi konusunda yardımcı olacaktır.

Siri şuan belli başlı Türkçe kelimeleri anlayabiliyor. Yani henüz konuştuğumuz her kelimeyi anlayamıyor. Dolayısı ile sorduğumuz her soruya tam anlamıyla doğru cevap veremiyor.Fakat Siri’nin zaman içerisinde bu konuda da geliştirileceği düşünülüyor. Zira bu sesli konuşma asistanı beta sürümünde ve geliştirmelere devam ediliyor.

Zaten daha öncesinde Apple’ın yeni iş ilanları piyasada yer almıştı. Apple Türkçe bilen mühendislerle çalışmak istediğini söylemişti. Buradan da Apple’ın Türkçeyi önemsediğini çok net bir şekilde anlayabiliyoruz. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde zaten bu konuda gerekli olan düzenlemelerde tam anlamıyla yapılacaktır. Dolayısı ile Apple müşterileri önümüzdeki yeni çıkacak iOS 8.3 sürümüyle Türkçe konuşan Siri’sine kavuşabilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: