Ayak Bakımı ve Ayakkabının Önemi

 

Çocukluktan itibaren giymeye başladığımız ayakkabılar seçilirken çok dikkat edilmelidir. Ayaklar vücudu taşıyan çok önem verilmesi gereken organlardır, çünkü ayaklar bütün yükü üstlenir ve herhangi bir sağlık probleminde bacak, sırt, omurilik ve hatta baş ağrılarına kadar etkileyebilir. Bu noktada bir çok ayak rahatsızlığı önemle izlenmeli ve ayakların özelliğine göre bir yol izlenerek erkenden tedavi yolu izlenmelidir. Örneğin, genelde doğuştan yani genetik bir hastalık olan düz tabanlık hastalığı bebeklerde hemen gözlemlenebilmektedir. Bebeğin bu hastalığı teşhis edildikten sonra ona göre ayakkabılar alınmalı ve giydirilmelidir, bu da kesin bir suretle doktor gözetiminde olmalıdır. Aksi takdirde yürüme bozuklukları ve bir çok sağlık sıkıntısı baş gösterebilir.

Peki düz tabanlık nedir? Ayak içinde kavisli bir kısım bulunur ve bu kısım vücut ağırlığının taşınmasında büyük bir role sahiptir. Düz tabanlık bu kavisli kısımın ayakta bulunmamasıdır. Genellikle bebekken oluşan düz tabanlık, yetişkinken de gelişebilir. Bu hastalığı engellemek için tabanlıklar kullanılmaktadır. Tabanlık erken yorulma gibi durumların çözülmesine yardımcı olurken düz tabanlık hastalığı bulunan kişilerin de ayak yapısının bozulmasını engellemektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde ayak ve yürüme analizi yaptırılması ayak problemlerinin görülmesi ve düzeltilmesi için önemlidir. Düz tabanlık testi de ayak analizi yapılırken görülür ve önlemi alınabilir. Bu durumda akla gelen sorulardan bir tanesi de düz tabanlık tedavisi var mı olacaktır. 8 yaşından önce teşhis edilen düz tabanlık taban kullanımı ile 8 yaşında düzelecektir. Düz tabanlık tedavisi cerrahi bir uygulama gerektirmeden tabanlıklar ve bu hastalığa uygun ayakkabıların tercih edilmesi ile problemsiz bir yürüyüş sağlanabilmektedir.

Ayak problemleri ve hastalıkları için nereye gidilmeli ve kime tedavi ettirilmelidir. Bu konuda uzmanlaşmış doktorlara gidilmesi her zaman daha güvenli ve sağlıklı bir sonuç elde edilmesini sağlayacaktır. Bu noktada önerilebilecek ilk akla gelen merkez ise Fulya Ayak Cerrahisi diyebiliriz. Alanında uzman doktorlar ile hizmet veren Fulya Ayak Cerrahisi bir çok diğer ayak rahatsızlıkları için de hastaların tercihi olmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: