Başlıca Alfred Hitchcock Filmleri

Kategori: Film - Yorum Yazın
Başlıca Alfred Hitchcock Filmleri

“Hitchcock” adlı filmin yakında vizyona gireceğini öğrenince bu yazıyı yazmak aklıma geldi. En sevdiğim yönetmenlerden biridir Alfred Hitchcock. Filmlerinin büyük bir kısmını izledim ve bu yazıda sizinle bunlardan bazılarını paylaşmak, mutlaka izlemeniz gerekenleri söylemek istedim. Her filmi aslında ayrı bir yazıyı hak etse de amacım kısaca bahsetmek.

Hitchcock izlemeyenler dahi –farkında olmasalar bile- onun kült filmlerinin çığır açan sahnelerini bilirler; çünkü bu sahneler sayısız filmde kullanılmıştır, kullanılmaktadır. Kült film demişken, başlangıcı Pyscho (Sapık) ile yapalım o zaman. Genç bir kadın, patronunun kendisine emanet ettiği yüklü miktarda parayı alıp kaçar. Daha sonra bir otele gelir ve burada baskıcı bir anneyle yaşayan otelciyle tanışır. Sonra oldukça heyecanlı bir olaylar dizisi bizi bekler. Günümüzde olan efektlerin, tekniklerin kullanılmadığı (1960 yılında çevrilmiştir) Pyscho, sizi bugün çoğu filmin yapamadığı bir şekilde etkisi altına alır. Sonu da beklemediğiniz yerden yakalar! Belki onlarca filmde kullanılan, “duşta saldırıya uğrama” sahnesi bu filmde yer alır onu da ekleyeyim.

Bir diğer film: Rear Window (Arka Pencere-1954 yapımı). Rear Window,  tek bir mekanda geçen ancak sizi sıkmayan, aksine heyecanlandıran, geren tipik bir Hitchcock filmidir! Burada dönemin büyük oyuncularından James Stewart -ki yönetmenimiz onu bir çok filminde oynatmıştır- ve güzelliği, zarafeti ile bizleri büyüleyen Grace Kelly rol almıştır. Ayağını kıran ve bir süre tekerli sandalyede oturması gereken fotoğrafçı( Stewart) sıkıntıdan, dürbünle komşularını izlemeye başlar. Karşı apartmanda inanılmaz olaylar olmaktadır!

Stewart’ın rol aldığı bir başka Hitchcock filmi olan Vertigo( Ölüm Korkusu-1958) da sinema tarihinde çok önemli kabul edilir. “Vertigo” rahatsızlığı olan dedektifimiz genç bir kadını araştırmaktadır ve zamanla onunla takıntılı hale gelir. Bu filmde sizi şaşırtan çok şey bulacaksınız, sonunu tahmin edemediğiniz etkileyici bir film.

Yine Hitchcock yine Stewart: Rope (Ölüm Kararı-1948). Ben bu filmi ayrı bir seviyorum! Film, iki arkadaşın üçüncü bir arkadaşlarını öldürmeleriyle başlar. Sebep, onun daha “aşağı” olması ve mükemmel bir cinayeti işleyebileceklerini -o kadar zeki olduklarını- kanıtlama isteğidir. Cesedi odaya saklar ve aralarında kurbanlarının ailesinin de olduğu birtakım insanları yemeğe davet ederler! Bu film tam bir zeka oyunudur, tek mekanda geçer, dolayısıyla diyalog ağırlıklıdır. Filmi izlerken kendinizi bir çok felsefi konuda kafa yorarken bulabilirsiniz! Stewart’ın bir monoloğu vardır ki, etkilenmemek mümkün değil. İzleyin derim : )

Grace Kelly’nin rol aldığı Dial M For Murder ( Cinayet Var-1954), mükemmel cinayet mümkün müdür sorusunu sorar ve yine Hitchcock geleneğini bozmaz, zeka antrenmanı yaptırır!

Strangers on a Train (Trendeki Yabancı-1951) konusu en ilginç filmlerden biridir bana göre.Ünlü bir tenisçi, trende oldukça garip bir adamla karşılaşır. Ünlü tenisçinin karısı ile ilgili olan sorunlarını gazetelerden bilen bu adam kendisine “çapraz cinayet” önerisinde bulunur. (”Sen benim babamı öldür, ben senin karını öldüreyim”) Tenisçi bunu uygulamaya koymasa da, yabancımız harekete geçmiştir ve başa bela olacaktır!

Yazıyı çok uzatıp sıkıcı hale getirmek istemiyorum bu nedenle son bir filmden söz edip, gerisine ismen değineceğim.

The Lady Vanishes (Kaybolan Kadın) 1938 yılında çevrilmiş olmasına rağmen bana günümüzde birçok filmin veremediği tadı verir! Genç bir kız trene biner ve yanındaki yaşlıca kadınla gayet iyi anlaşır. Bir süre uyur ve uyandığında bu tatlı kadını hiçbir yerde bulamaz. Daha da ilginci, aynı kompartımanda olanlar dahi, trendeki kimse bu kadının varlığından haberdar değildir, onu gören olmamıştır! Acaba kadın hayal ürünü müdür, değilse bu trende neler olmaktadır?!

İsmini anmadan geçemeyeceğim ve izlemenizi tavsiye ettiğim diğer filmler:
  • The Trouble With Harry (Shirley Maclaine’in oynadığı bir gerilim-komedi filmidir, klasik Hitchcock tarzından biraz daha farklıdır)
  • I Confess(Montgomery Clift başroldedir)
  • Notorious( Ingrid Bergman ve Cary Grant başrolde!)
  • Shadow of A Doubt
  • North by Northwest ( Cary Grant başrolde, bir macera filmi)
  • Rebecca
  • Spellbound (yine Ingrid Bergman)
  • ve tabi meşhur The Birds (Kuşlar) filmi.

Eski filmlere ayrı bir düşkünlüğüm var ve ilerleyen zamanlarda da bu tarz yazılar yazmayı düşünüyorum. Detaya giremedim, sıkıcı olsun istemedim, ayrıca akışı bozacak bilgiler vermek de istemedim.  Belki daha sonra detaylı inceleme yazabilirim, vaktim olursa : )

Zamanının ötesinde olan yönetmen Hitchcock’u anlatmak kolay değil, izleyin ve izletin: )

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: