Fotoğrafçılıkta Sıklıkla Karşılaşılan Kısaltmalar ve Açıklamaları

Kamera alırken, ya da kameranızı aldıysanız fotoğraf çekerken bazı kısaltmalara denk geleceksiniz ve kendinize “Bu ne demek şimdi ya?” diye soracaksınız. Tabi ki bu yazıyı okumadıysanız. Tüm kısaltmaları tek tek açıklamak büyük bir çalışma gerektirse de, sıklıkla kaşılaşılan ve benim aklıma gelen fotoğrafçılık kısaltmalarını açıklayacağım.

DSLR Nedir?

DSLR, Digital Single-Lens Reflex kameralar için kullanılan bir kısaltmadır. DSLR kameralar görüntüleri dijital olarak, yüksek kaliteye sahip bir şekilde kayıt ederler. Ayrıca yüksek oranda kişiselleştirilebilirler (ekstra flaş, tripod desteği, değiştirilebilir lens vs.)

HDR Nedir?

High Dynamic Range’in kısaltması olan HDR, bir fotoğraf çekme tekniğidir. HDR çekim yapabilen makineler, tekrarlayan birkaç çekim yaparlar ve her bir çekim farklı pozlama seviyelerinde yapılır. Sonrasında ise farklı pozlama seviyelerinde çekilen bu görüntüler makine tarafından birleştirilir ve ortaya çok daha canlı, insan gözünün gördüğüne yakın, derinlik hissi verebilen fotoğraflar ortaya çıkar.

ISO Nedir?

ISO hakkında detaylı bir makale yazmıştım. Hemen bir satır yukarıdaki ISO Nedir? başlığına tıklayarak, ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

CMOS ve CCD Nedir?

Complementary Metal Oxide Semi-Conductors ve Change Couple Devices kavramlarının kısaltmaları olan CMOS ve CCD, makinenin aldığı ışığı elektrona çeviren ve görüntünün dijital olarak kayıt edilmesini sağlayan görüntü sensörleridir. CMOS sensörler daha az güç harcarken, CCD sensörler çok daha az noise (gürültü) oluştururlar ve böylece fotoğraf kalitesi daha yüksek olur (Noise Nedir?).

EXIF Nedir?

Exchangeable Image File Format kavramının kısaltması olan EXIF, fotoğrafınız çekimin ardından makinanıza kayıt edilirken dijital fotoğraf dosyasına otomatik olarak eklenen meta verileridir. Bu veriler,

  • Fotoğrafın çekildiği tarih ve saat
  • Kamera üreticisi ve modeli
  • Kamera ayarları
  • Kamera modeli
  • Fotoğrafın çekildiği diyafram ayarı
  • Fotoğrafın çekildiği flaş modu
  • Fotoğrafın çekildiği perde hızı
  • Fotoğrafın çekildiği ISO değeri
  • Odak uzunluğu

gibi kişisel olmayan verilerdir. Fotoğraflarınızı incelerken bu verileri kontrol edebilir, fotoğrafınızdaki problemleri tespit edip kaynağını bulmak için bu verileri kullanabilirsiniz. Örneğin, fotoğrafınızda noise (gürültü) miktarı çoksa, ISO değeri yüksek ayarlanmış olabilir; EXIF bilgisinde fotoğrafın çekildiği ISO Değeri’ni öğrenebilir ve daha düşük ISO Değeri’yle  deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: