Ücretli ya da Ücretsiz Blog Açmak – Neler Gerekli?

Blog yazmak gerçekten keyifli; ve bu keyfin her geçen gün yayıldığını görmek de bir blog yazarı olarak beni sevindiriyor. Sık sık, iletişim formu aracılığıyla, blog açmak isteyen okuyuculardan e-postalar alıyorum. Durum böyle olunca, blog açmak konusunda kaliteli bir makale hazırlamaya karar verdim.

Faydalı olması dileğiyle!

En baştan bahsetmem gereken konu, altyapı açısından iki çeşit blog olduğu:

 • Ücretsiz sunucuda barındırabileceğiniz, kısıtlı kullanım haklarına sahip ama maliyetsiz bir blog
 • Web alanı kiralayarak ve alan adı satın alarak, yıllık düşük bir maliyetle tamamen kendinize ait ve kısıtlama olmaksızın kullanabileceğiniz bir blog.

Ücretsiz Sunucuda Barındırılan Blog

Eğer internet, kodlama ve programlama dilleri konusunda tecrübeli değilseniz; seçiminiz mutlaka ilk seçenek olmalı: blogunuzu ücretsiz sunucuda barındırmak. Ücretsiz sunucuda barındırılan bloglarda, blog altyapınızın kodlarına izin verildiği ölçüde müdahale edebilirsiniz. Kodlama konusunda yeterli bilginiz yoksa, bu kısıtlama sizi zaten etkilemeyecektir.

Bu seçeneği seçenlerin yapmaları gereken tek şey, ücretsiz blog hizmeti sunan sistemlerden birine kayıt olmak. Kayıt sonrasında blogunuz, kullanıma hazır olarak hizmetinize sunulacaktır! Bahsettiğim sistemlerden en kaliteli olanları WordPress ve Google’ın sistemi olan Blogger. İstediğiniz sistemden bir hesap oluşturabilir ve sonrasında blog yazmaya hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. İsterseniz, iki sistemde  de blog ayarlarınızı düzenleyerek blogunuzun temasını değiştirebilirsiniz; böylece blogunuzun görselliğini de iyileştirmiş olursunuz.

Ücretli Blog Kurmak

Kodlama ve site yönetimi hakkında bilgili ve tecrübeliyseniz, bu seçenek sizin için. Her şeyden önce, blogunuz için bir alan adı satın almanız lazım. Alan adını en ekonomik ve hızlı şekilde WebArısı İnternet Hizmetleri firmasından alabilirsiniz, ben yazıyı hazırlarken .com uzantılı alan adı senelik sadece 11.49 TL. Alan adınızı seçerken, blogunuzu hangi amaçla kullanacağınıza da dikkat etmelisiniz. Kişisel bir blog olarak kullanacaksanız, adsoyad.com gibi bir alan adı seçebilir, teknoloji üzerine bir blog yazacaksanız teknololiblogum.com gibi bir alan adı tercih edebilirsiniz.

Alan adınızı satın aldıktan sonra, sıra geldi dosyalarınızı barındırabileceğiniz bir sunucu hesabı satın almaya. Bu konuda size önerebileceğim firma yine WebArısı. 2 senedir onların müşterisiyim, en ekonomik ve en kaliteli hizmeti kesinlikle onlar sunuyorlar. Saat sabah 04:50’de gönderdiğim destek talebime sadece 8 dakika sonra cevap vermeleri ve sorunumu çözmeleri, onları şimdiye kadar kullandığım firmalar arasında ilk sıraya  taşımaya yeter de artar bile :) WebArısı’nda bulunan hosting seçeneklerine BURAYA tıkladığınızda açılan sayfada üst menüde Hosting > Linux Hosting yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Bloglar için Linux Hosting tercih etmenizi öneririm; blog altyapısına en uygun sistemler linux hosting sistemleridir.

Başlangıç için, Mini ya da Amatör Linux Hosting paketlerinden birisi yeterli olacaktır. Mini paket 17.64 TL, amatör paket 29.44 TL.

Ücretli bir blog kurmak istediğinizde altyapı için ayırmanız gereken para, senelik 40 TL civarında bir ücret olacak ki bu ücret gerçekten sudan ucuz!

Alan adı ve hosting hesabınızı aldıktan sonra sırada blog sisteminin kurulumu var ve sonrasında blogunuz hazır olacak. Size önerim, şu anda en kaliteli içerik yönetim sistemi olan WordPress’i kullanmanız. WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, hosting hesabı aldığınız firmanın destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz; büyük ihtimalle ücretsiz -ya da çok düşük bir ücret karşılığında- tüm kurulumu ve ayarlamaları sizin için yapacaklardır.

Artık Hazırsınız!

Ücretli ya da ücretsiz seçeneklerden birini seçtiniz ve gerekli adımları tamamlayarak blogunuzu hazır hale getirdiniz. Artık yazma zamanı! Keyifli bloglamalar!

12 thoughts on “Ücretli ya da Ücretsiz Blog Açmak – Neler Gerekli?

 • 08 Temmuz 2015 at 21:23
  Permalink

  worldPress kullanımı tamamen ücretsiz mi yoksa kullanıma geçildikten sonra bir ücret vermemiz gerekiyor mu?

  Reply
  • 09 Temmuz 2015 at 12:07
   Permalink

   tamamen ücretsizdir. wordpress sitesinden wordpress dosyalarını indirebilir ve hostinginize yükledikten sonra veritabanınızı oluşturabilirsiniz. wordpress nasıl kurulur diye araştırırsanız gerekli detayları bulursunuz. hazır kurulumda standart temalar vardır kurduktan sonra yeni temalar arayıp bulabilirsiniz

   Reply
 • 08 Temmuz 2015 at 21:17
  Permalink

  ücretsiz kişisel blog açmak istiyorum ne yapmam gerekli tam anlayamadım ama

  Reply
 • 01 Mayıs 2015 at 16:58
  Permalink

  yaın zamaznda blog açmak diye ben buna derim :D

  Reply
 • 15 Mart 2015 at 21:53
  Permalink

  Oldukça açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

  Reply
 • 27 Şubat 2015 at 20:33
  Permalink

  Çok güzel bir web siteniz var. Paylaşımlarınız ile de yeni şeyler öğreniyorum sayenizde. Çok mersi.

  Reply
 • 25 Şubat 2015 at 15:56
  Permalink

  Üstad sitenizi yakından takip ediyorum. Her paylaşımınızda yeni bir şeyler öğreniyorum. Çok teşekkürler.

  Reply
 • 10 Şubat 2015 at 17:03
  Permalink

  Bu paylaşıma şapka çıkartılır. Büyüksün admin. Bu paylaşıma şapka çıkartılır. Büyüksün admin.

  Reply
 • 19 Ocak 2015 at 22:22
  Permalink

  Peki bu bahsettiğiniz ücretli olan(40tl) tıklama ile para kazandıran bloglardan mı?

  Reply
  • 20 Ocak 2015 at 01:52
   Permalink

   Bloğunuzu oluşturduktan sonra reklam firmalarına başvurmanız gerekir. Tıklama başı görüntüleme başı ücret ödeyen bir çok reklam firması var en başında google adsense gelmekte fakat kabul edilmek bir hayli zahmetlidir. bloğunuzu oluşturduktan sonra başvurmayı deneyebilirsiniz

   Reply
 • 23 Ağustos 2013 at 20:59
  Permalink

  Yakın zamanda blog açmak isteyen arkadaşlar için bizde — adresini açtık. Bu anlamda ücretsiz blog açmak isteyen herkesi bekleriz.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: