Burakisci V4 SEO Uyumlu Hızlı WordPress Teması

Burak’ı kişisel olarak tanımasam da, ilk temasını hazırladığı günden beri çalışmalarını takip ediyorum. İlk zamanlarındaki gelişimini görünce çok iyi çalışmalar çıkarabileceğini tahmin etmiştim, öyle de oldu. CandanBlog’da kullanılan Baharat V1 Teması’nın da altına imza atan Burak İşçi, 26 Haziran 2013’te yayınladığı Burakisci V4 ile harika bir iş çıkarmış.

Temanın GTMetrix ve Google Pagespeed Puanları şöyle:

burakisci v4 kişisel seo uyumlu ücretsiz wordpress teması

Tema özelliklerini, Burak’ın anlattığı şekliyle aynen alıntı yapıyorum:

* Sade, hızlı ve şık yapısı ile tamamen SEO uyumlu Wordpress temasıdır.

* Kodlama konusunda kesinlikle hiçbir kodlama hatası bulunmamakla beraber, kodlama tamamen SEO uyumlu biçimde yapılmıştır.

* Temada birçok ayarı yapabileceğiniz gelişmiş bir tema paneli bulunmaktadır.

* Bazı eklentiler temaya entegre edilerek hız ve CPU konusunda büyük tasarruflar sağlanmıştır.

* Temada oldukça geniş çapta CSS Sprite yöntemi kullanılmıştır.

* Temadaki sorgu sayısı 14’e kadar indirilmiştir, eğer panelden bazı kısımları kapatırsanız bu rakamı 10’un altına bile indirebilirsiniz.

* CSS3 ve Jquery temada bolca kullanılmıştır.

* Header kısmı bu tema da biraz daha değişti, öncelikle logo bölümünün arkaplanı otomatik olarak turuncudur. Eğer saydam bir logo kullanırsanız arkaplanı turuncu gözükecektir fakat arkaplanı beyaz yapmak istiyorsanız logonuzun arkaplanını beyaz yapmanız yeterli olacaktır.

* Logonun yanında ki alana gelince o kısımda tamamen tema panelinden ayarlanabilir bir metro menü kullandım ancak bazı kişilerin bu menüyü sevmeyeceklerini düşündüğümden o alanda isterseniz reklam alanı da gösterebiliyorsunuz bu ayarı da yine tema panelinden ayarlıyorsunuz.

* Bu kısımların altında ise hemen bir menü yer alıyor. Menüye biraz Jquery kullanarak şekil vermeye çalıştım ancak hatırlatmak isterim ki menü açılır menü sistemini desteklemiyor, menünün yeterince geniş olmasından dolayı böyle bir özellik eklemeye gerek duymadım.

* Menü altına indiğimizde ise 3 yazının listelendiği bir nevi manşet sistemi oluşturdum. Bu kısımda isterseniz son yazılarınızı isterseniz de bir kategoriye ait son yazıları gösterebiliyorsunuz. Manşet bölümünü de tema panelinden kapatmanız mümkündür.

* İndex kısmına geldiğimizde ise kullandığım index şablonunu önceki temadaki şablona oranla incelediğimizde oldukça fazla bir sadeleşme göze çarpıyor. Özellikle de gereksiz ikon kullanımından kaçındım. İndex şablonunun bu şekilde daha açık ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

* İndex kısmının hemen altında ise bir miniblog bölümü yer alıyor. Bu bölümde belirlediğiniz kategoriye ait son üç yazıyı listeleyebiliyorsunuz. Dilerseniz bu kısmı tema panelinden kapatabilirsiniz.
Bugüne kadarki Burakisci V3 kullanımlarını incelediğimde slider, son izlediklerim ve son dinlediklerim alanlarının fazla kullanılmadığını gördüğümden bu alanları temadan kaldırdım ancak yine de slider yerine kullanabileceğiniz bir manşet bölümünü de temaya ekledim.

* Bu temada ise temaya özel 4 tane bileşen oluşturdum.

* İlk bileşenimiz reklam alanı bileşeni öncelikle son zamanlarda artan 90×90 reklam alanlarının kullanımı dolayısıyla bende reklam alanlarını 125×125 boyutları yerine 90×90 boyutlarında oluşturdum. Bu sayede reklam alanlarında artış gözleniyor. Bu bileşenin ayarlarını tema panelinden yapabiliyorsunuz. İlk kutucukta siz panelden herhangi bir kod girene kadar kendi blogumun reklamı gözükmektedir, engellemek için panelden ilk reklam kutusuna herhangi bir kod girişi yapmalısınız.

* İkinci bileşenimiz ise sosyal dünyam bileşeni. Bu bileşeni, Burakisci V3’de bulunan sosyal dünyada ben bileşenini biraz daha geliştirerek ve e-mail abonelik formu ekleyerek temaya dahil ettim. Eskisinden daha şık ve kullanış açısından daha yararlı bir hale girdi. Bu bileşenin ayarları da tema panelinden yapılmaktadır.

* Bir diğer bileşen ise artık her temamda görmeye alıştığınız çift sütunlu kategori bileşenidir.

* Son olarak temaya özel bir son yazılar, popüler yazılar, son yorumlar bileşeni bulunmaktadır. Bu bileşen Jquery ile hazırlanmıştır. Popüler yazılar yorum sayısına göre listelenmektedir.

* İçerik sayfasında baktığımızda ise her zaman ki gibi yine arama motorları tarafından sevilen ve sitede ki ziyaretçi dolaşımında kolaylık sağlayan “Anasayfa > Kategori > Yazı başlığı” şeklinde ki link yapısı ilk sırada yerini alıyor.

* İçerik kısmının altında ise bir sosyal paylaşım alanı yer alıyor.

* Bu kısmın altında ise ilk defa bir temamda kullanmaya karar verdiğim “önceki – sonraki yazı” kısmı yer alıyor. Bu kısmın site içerisinde ki ziyaretçi dolaşımını benzer yazılar kısmından daha çok arttıracağını düşünüyorum. Bu kısmı isterseniz tema panelinden kapatabilirsiniz.

* Diğer yandan bu kısmın altında ise hemen benzer yazılar bileşenini koydum. Bu bölümde yazı ile aynı kategoride ki son 3 yazı listelenmektedir isterseniz bu alanı da tema panelinden kapatabilirsiniz.

* Temada sade ve şık bir yorum sistemi kullanılmıştır.

* Footer yine bileşen desteklidir, istediğiniz kadar bileşen ekleyebilirsiniz.

* Yine footera herhangi bir telif yazısını tema panelinden ekleyebiliyorsunuz.

* Temanın çalışması için sunucunuzda Ioncube yüklü olmalıdır.
Temaya ait logo ve menü kullanabileceğiniz ikonların PSD halleri indireceğiniz dosyada mevcuttur.

Kurulum konusunda desteğe ihtiyacı olanlar, BURAYA tıklayarak Burak’ın bu tema için özel hazırladığı destek sayfasına bir göz atabilirler.

TEMA ÖNİZLEME: Burakisci V4

İNDİRME BAĞLANTISI: Disk.Yandex

One thought on “Burakisci V4 SEO Uyumlu Hızlı WordPress Teması

  • 29 Haziran 2013 at 07:58
    Permalink

    Temayı paylaştığın için teşekkür ederim, istediğin zaman da tanışıp konuşabiliriz :)

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: