Çalışan Öğrencinin Bursu/Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Yüksek okul ve de üniversitede okuyan öğrencilerinin bir çoğu, boş zamanlarında part-time işlerde çalışarak para kazanmayı amaçlıyorlar. Yine üniversite öğrencilerinin bir çoğunun, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi, katkı kredisi ya da burs aldığını düşünürsek, hem öğrenimine devam etmek hem de çalışmak isteyen öğrencilerin aklına tek bir soru geliyor:

Part-time da olsa, bir işte çalışmaya başladığımda kredim/bursum kesilir mi?

Bu sorunun cevabı, KYK’nın internet sitesi olan kyk.gov.tr’de. KYK Yönetmeliği’nin burs/kredi kesilme durumlarına bakacak olursanız aşağıdaki maddeyi bulabilirsiniz:

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNİN KESİLME SEBEPLERİ

  • ……
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
  • ……

hallerinde öğrencilerin öğrenim ve katkı kredisi kesilmektedir.

BURSUN KESİLME SEBEPLERİ

  • ……
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
  • ……

hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

Bu maddelerde de göreceğiniz gibi, burs ya da kredinin kesilme durumu, asgari ücret düzeyinde aylık gelirle çalışmaya bağlanıyor. Yani siz part-time da çalışsanız, full-time da çalışsanız (öğrenci adam full-time’a zaman bulamaz gerçi!); çalıştığınız yerden aldığınız aylık maaşınız asgari ücret tutarını geçmediği takdirde bursunuz ya da krediniz kesilmez. “Nasıl bu kadar net konuşabiliyorsun?” diyenler olabilir, çünkü internette yaptığım araştırmalarda net bir bilgi bulamadım bu konuyla ilgili, her şey karma karışık.. Ben de emin olamadım, ta ki KYK yönetmeliklerini araştırana kadar. Bu kadar net konuşmamın sebebi olarak Kredi Yurtlar Kurumu Yönetmeliği’ni kaynak olarak gösterebilirim.

Sigortalı çalışırsam bursum/kredim kesilir mi?

KYK’nın sitesindeki yönetmeliklerde, bursun kesilme sebepleri arasında sigortalı çalışmaya bağlanan bir madde yok. Bursun kesilmesi, bir işte çalışma söz konusu olunca sadece çalıştığınız işten asgari ücret düzeyinde aylık gelire sahip olmaya bağlanmış.

Ben de bu aralar bu konuyla ilgilendiğim için bir yazı hazırlamak istedim.. Böyle durumlarda yönetmelikleri araştırmak sorunun cevabını bulmaya yetiyor :) Umarım işinize yarar..

239 thoughts on “Çalışan Öğrencinin Bursu/Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

 • 13 Temmuz 2016 at 20:07
  Permalink

  Sigortalı işe girecem ama sadece giriş yapıcam.sigortam yatırılmıyacak acaba bursum kesilir mi

  Reply
 • 21 Haziran 2016 at 13:15
  Permalink

  Merhabalar ben kyk dan burs alıyorum bu yaz tatilinde 3 aylığına bir işe girmek istiyorum çalışacağım iş yeri asgari ücret (1300 tl) veriyor ve sigorta yapıyor bursum kesilir mi ? Ya da iş yerinde beni part time işçi olarak calisirsam bir ay içinde en fazla kaç gün sigortalı olarak calisabilirim :)

  Reply
 • 07 Haziran 2016 at 20:08
  Permalink

  Arkadaslar bende ayni durumdayim fakat farkli bir sorum var. Simdi 4.senem 4 senedir burs aldim ama okulum uzadi sigortali ise girersem devlet verdigi bursu benden ay ay geri otomatik alirmi? Yoksa belli bir sure sonrami aliyor veya babammi oduyecek krediyi? Bursum geri odemeli?

  Reply
  • 04 Ağustos 2016 at 15:52
   Permalink

   e-devlet üzerinden konu hakkında detaylı bilgi öğrenebilirsin. Normalde kredi bitiminden 2 sene sonra ödemeye başlıyorsun.

   Reply
 • 03 Haziran 2016 at 18:14
  Permalink

  merhab ben kyk dan burs alıyorum fakt aylık sigortalı asgari ücretli bir yerde işe bşlayacağım bu bursumun kesilmesine sebep olur mu?

  Reply
 • 18 Mayıs 2016 at 15:45
  Permalink

  mrb ben üniversite 2.sınıf ögrecisiyim.gecen yaz bir buçuk ay askeri ücret düzeyinde tam zamanlı caliştim ve ben kyk dan kredi alıyorum ama kredim kesilmedi.yani gecen yazdan bir buçuk aylık sigortam var.ben bu yazın da 3 ay askeri ücret düzeyinde tam zamanlı çalışmayı düşünüyorum.bu durum kredime engel olur mu? simdiden teşekkürler..

  Reply
 • 12 Mart 2016 at 22:24
  Permalink

  Merhaba ben yetim maaşı alıyorum kyk dan da bursum var ama yazın 3 ay boyunca çalışmak istiyorum bu durumda maaşım ve bursum kesilir mi ?

  Reply
 • 08 Mart 2016 at 22:19
  Permalink

  Merhaba acil cevaba ihtiyacim var.
  Ben universite adayıyım,
  bu yil sigortali çalışacağım seneye universiteye gidecem hayirlisiyla. Seneye gelirse burs almaya başlayacağım.
  Sigorta etkiler mi bursu?

  Reply
 • 02 Şubat 2016 at 13:56
  Permalink

  MERHABA. LÜTFEN YARDIMCI OLUN. BUGÜN 2 ŞUBAT 2016. BU TARİHTEN İTİBAREN SİGORTALI İŞE GİRERSEM KYK KREDİM DÜŞER Mİ ? BAZI YAZILAR HAYIR YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE KESİNLİKLE DÜŞMEZ DİYOR. ÇÜNKÜ YÖNETMELİK DEĞİŞTİ DİYOR. AMA YÖNETMELİKTE DÜŞER YAZIYOR. LÜTFEN YARDIMCI OLUN. LÜTFEN. RİCA EDİYORUM. LÜTFE…

  Reply
  • 03 Şubat 2016 at 06:53
   Permalink

   kardeşim detaylı bir bilgi yok bende bu durumda muzdaribim

   Reply
 • 28 Aralık 2015 at 18:31
  Permalink

  ya bana burs çıktı ama arkadaşlarım diyo sigortalı bi işe girersen krediye dönüşür diyo bna halk eğitimden kurs acılıcak ve sigortada yapıyorlar sizce kesilir mi bilgisi olan arkadaşlar dönerse sevinirim

  Reply
  • 29 Ocak 2016 at 14:14
   Permalink

   kardeşim merhaba yorumunu okudum seninle aynı durumdayım evet kesiliyormuş :D

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: