Ceviz Fidanı

 

Ceviz, faydaları saymakla bitmeyecek bir gıdadır. Ülkemizde ceviz yetiştirmek birçok noktada mümkündür. Birçok ceviz çeşidi ülkemizin çoğu noktasında yetiştirilebilmektedir. Ceviz yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aslında ceviz yetiştirmek oldukça kolaydır ancak yine de ceviz yetiştiriciliğinde bakım ve özen önemlidir. Öncelikle ceviz yetiştirmek için ceviz fidanı dikilmelidir ve bu fidanlar da birçok noktada satışa sunulmaktadır. Ceviz fidanları tek başlarına büyüyebilen fidanlar değildir. Tek başına dikilen bir ceviz fidanının ürün vermesi oldukça zordur. Bu fidanın yanına mutlaka tozlayıcı görevi görecek bir fidan dikilmesi şarttır. Böylece hem ürün verimi artacak hem de ceviz yetiştirmek çok daha kolay hale gelecektir.

Ceviz yetiştirmek için kişilerin birçok seçeneği mevcuttur. Günümüzde en çok tercih edilen ceviz çeşidi ise chandler cevizidir. Chandler fidanları özellikle son 10 yılda ülkemizde daha çok tercih edilmeye başlamış ve kendini de ispatlamıştır. Chandler ceviz fidanı da dolayısıyla son yıllarda satış oranı artan ceviz fidanları arasında yer almıştır. Chandler cevizinin yetiştirilmesi için bazı şartlar gereklidir. Özellikle bu cevizin rakımı 1100 ve daha düşük değerde olan noktalarda yetiştirilmesi gereklidir. Chandler ceviz ağacının tozlayıcısı ise franquatte ceviz ağacı olarak bilinmektedir. Bu ikili bir arada dikildiği takdirde ürün verimi oldukça fazla olacaktır. 10 chandler ceviz fidanına bir franquatte ceviz fidanı ürün verimi için yeterli olacaktır.

Chandler cevizini diğer ceviz türlerinde ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Bu ceviz çeşidi yerli ceviz çeşitlerine göre daha erken çiçek açmaktadır. Bu nedenle chandler cevizi ilkbahar geç donlarından etkilenen bir ceviz çeşidi değildir. Chandler cevizi ABD’nin en önemli ticari ceviz çeşitlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu cevizin kabuğu ince ve az pürüzlüdür. Cevizin şekli ise ovaldir. Chandler cevizinin tomurcuklarındaki verim ise %85 – 90 oranındadır ve bu verim oldukça yüksektir. Ayrıca bu cevizin içleri de bütün olarak çıkmaktadır. Chandler cevizi özellikle son yıllarda bu kadar fazla oranda tercih edildiği için ülkemizde chandler ceviz fidanı satışı yapan noktalar da artış yaşamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: