Dijital Dünyaya Katılın

 

İnternet kullanımın artmasıyla girişimciler sürekli farklı alan adları tescil ederek dijital dünyada daha geniş bir yer edinmek için çalışmalarını artırmaktadırlar. Siz de bir an önce harekete geçin! Domain sorgulama işleminiz sonrasında tescil etmek istediğiniz alan adı daha önce başka bir kişi veya kurum tarafından kayıt edilmiş olabilir. Daha da önemlisi sizin markanıza ait farklı bir uzantı kayıt edilip, sizi olumsuz yönde etkileyecek çalışmalar yapılıyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda whois sorgulama servisini kullanarak alan adını kayıt eden kişi veya kuruma ait e-mail ve telefon gibi iletişim bilgilerine hızlı ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Site sahipleri ile irtibata geçip site yayınını durdurmalarını talep etmelisiniz. Talepleriniz doğrultusunda yayın durdurulmaz ise hukuki bir süreç başlatmanız gerekecektir.

Sizde yeni bir alan adı kaydı yapacağınız zaman ileriye dönük planlamalar yaparak farklı uzantılar ve benzer kelime gruplarından oluşan isim tescil işlemleri yapmalısınız. Alan adı seçimi yaparken firma isminizi kullanabileceğiniz gibi sattığınız ürün veya hizmeti anımsatan kelime gruplarına da yer verebilirsiniz. Anahtar kelimenizin alan adınızın içerisinde yer alması web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilir. Eğer çalışmalarınız bölgesel ise bulunduğunuz bölgenin ismine de yer verebilirsiniz. Örneğin; İstanbul içerisinde taşımacılık hizmeti veren bir firma iseniz “İstanbul” ve “taşımacılık” kelimelerine yer vermeniz potansiyel müşterilerinizin size daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır.

Rakiplerinizden daha farklı ve jenerik bir yapıda alan adı sahibi olmak istiyorsanız Türkçe karakterli bir isim tescil edebilirsiniz. Daha önceki yıllarda alfabemizde yer alan ğ,ü,ş,ı,ö,ç harflerinin yer aldığı bir alan adı sahibi olamıyorduk. Bu kuralın değişmesiyle Türkçe karakterli bir domain sahibi olabilirsiniz. Hedef kitleniz Türkiye ve Türkçe bilen topluluklardan oluşuyorsa sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: