DMOZ Nedir? Neden Önemlidir?

Web sitesi yöneticileri SEO ile içli dışlı olmaya başladıklarında mutaka duyacakları bir şeydir DMOZ. “Directory Mozilla” adlı projenin kısaltması olan DMOZ’un ne olduğunu merak edenler için kısa bir makale hazırlamaya karar verdim.

DMOZ Nedir?

DMOZ, yani Directory Mozilla, web sitelerinin bir incelemeden geçtikten sonra eklendikleri bir açık dizin projesidir. 1998 yılında Netscape firması tarafından başlatılan DMOZ projesine web sitenizi eklemek tamamen ücretsizdir; ancak bu eklenme sürecinde web siteniz DMOZ editörleri tarafından detaylı bir şekilde incelenir. Yasal olmayan, warez içerik barındıran, telif haklarını sıklıkla ihlal eden siteler, DMOZ editörleri tarafından dizine kabul edilmezler.

DMOZ Neden Önemlidir?

DMOZ, Google’da dahil olmak üzere birçok arama motorunun güvendiği, altyapısı sağlam olan ve her siteyi kabul etmeyen kaliteli bir dizindir. Hal böyle olunca DMOZ dizini, Google ve diğer arama motorları tarafından takip edilmektedir. Web sitenizin DMOZ dizinine kabul edilmiş olması, Google tarafında olumlu bir izlenim yaratır. Diğer bir deyişle Google, DMOZ verilerine güvenir ve DMOZ’a kayıtlı web sitelerini el üstünde tutar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: