DÖRTLÜ TEST

Dörtlü test (dörtlü tarama testi) bebek bekleyen adaylara gebeliklerinin 16-21. haftasında yapılabilen bir kan testidir. Dörtlü test; downsendromu, trizomi 18 ve noral tüp defekti hastalık risklerini belirler. Dörtlü test sonucuna göre risk grubu ve sınırın üzerinde ise anne adaylarına tanı koyucu testler yapılması gerekebilir.
Dörtlü test hamile kişiden alınan kanın üzerinde 4 farklı amddenin saptanmasına dayanır. Dörtlü testin incelediği madde seviyeleri sigara kullanım durumu, gebenin yaşı, boyu ve kilosu, çoklu gebelik gibi değişkenler de göz önünde bulundurularak bilgisayarlara işlenir. Bunun sonucunda risk belirlenir.
Dörtlü test de incelenen maddeler;
-beta-hCG ;gebeliğin temel hormonudur. Gebeliğin erken zamanlarında artmaya başlar. En yüksek değerlerine 14-16. Haftalarda ulaşır. Daha sonra giderek azalır.
-Alfa-feto protein (AFP); bu protein bebeğin karaciğerinden salgılanır. Bebeğin amniyo sıvısına geçer. Daha sonrada annenin kanına. Gebelik sırasında anne fark etmeden kanındaki seviyesi ağır ama düzenli bir şekilde artış gösterir.
-Estriol (E3); bebeğin plesentasından salgılanan östrojen hormonudur.
-Dimerikinhibin-A (DIA)
Bu maddelerin hepsi üçlü testde incelenmektedir. Dörtlü test de Dimerikinhibin-A (DIA) isimi verilen bir madde daha incelenmektedir.
Dörtlü testin bebeğe bir tehlikesi ve anneye düşük yaptırma ihtimali yoktu. Sadece kan yolu ile yapılır. Dörtlü test öncesi herhangibir hazırlık yapmaya gerek yoktur.
Dörtlü test sonucu pozitif çıkarsa geve olan kişinin gebelik yaşı, bebek sayısı ultrason ile kontrol edilir. Ultrason yardımı ile bebeğin gelişimi değerlendirilir. Dörtlü test %80 oranında bebeğin downsendromlu olup olmadığını gösterir. Dörtlü test de %5 oranın da yalancı pozitif çıkma durumu olabilir. Yani bebeğiniz downsendromu riski taşımıyordur ama test riskli olarak gösterir. Dörtlü test kesin tanı koymaz kesin tanı için harmony test yaptırmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: