E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL KULLANILIR ?

Devlet kurumları ve çalışma sistemleri son yıllarda bilgi konusunda ilerleme kaydederken, insanlar eskiden olduğu gibi her türlü bilgi için artık saatlerini ayırıp, bu kurumlara gitmekten kurtulmuşlardır. Kurumsal bilgi işlem merkezlerinin bilgisayar programlarına yüklenmesi, her gün bu bilgilerin güncellenmesine olanak tanırken, bilgi konusunda ihtiyacı olan insanların, her türlü bilgi işlem konusundaki gereksinimleri, E-devlet şifresi ile yapılan işlemler ile vatandaşa sunulmuştur.

E-devlet uygulaması ile hemen hemen tüm kamu işlemleri gerekleştirilebilmektedir. Tapu işlemlerinden, sosyal güvenlik kurumu uygulamalarına, askerlik işlemlerinden, adli ye ve icra sorgulama işlemlerine kadar, pek çok işlemi e devlet kanalı üzerinden olayca gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Ayrıca, adli sicil kaydı, öğrenci belgesi gibi pek çok evrak için çıktı alabilme imkânı sunulmakta olup, bu çıktılar resmi olarak geçerli nitelik taşımaktadır.

E-Devlet Kapısı

E-devlet uygulamasını kullanmak için postaneden cüzi bir ücret karşılığında şifre almak yeterli olmaktadır. Bu şifre ve TC kimlik numarası ile edevlet sitesine sitesine erişimi sağlandıktan sonra, sitenin ana sayfasındaki menülerden istenilen işlem seçilerek yönergelerin takip edilmesi gerekmektedir. Kolay ve anlaşılır bir ara yüze sahip olarak geliştirilmiş e-devlet sitesi, bu sayede tüm vatandaşların rahatlıkla işlem yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Kaynak: http://www.edevletsorgulamak.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: