EGO ŞİŞİRMENİN SANAL YOLU

İnsanın doğasında beğenilme, onaylanma, sevilme duygusu vardır. Birey dışlanmamak ve toplum içerisinde sevilmek için toplum normlarına uymakta ve aldığı takdirler ile doğasında var olan sevilmek-onaylanmak duygusunu yaşamaktadır. Bu sayede birey toplumsal hayat içerisinde yer alır ve hayatını bu şekilde idame ettirir. Sevilmenin, onaylanmanın elbette bir sınırı vardır. Günümüzde ilişkilerin sanal ortama taşınmasıyla bireylerin normalden fazla insanla muhatap olması ve normalden fazla onaylanması, çok fazla kişi tarafından seviliyormuş gibi görülmesi söz konusu olmaktadır.  Kişilerde sanal ortam ve sosyal medya bencillik durumuna neden olmaktadır.

Bireylerin an hassas olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bu dönemde kendini tanıma ve topluma ispat etme ihtiyacı duymaktadırlar. Günümüzde ergenlik yaşında olan bireylerin telefon, tablet, bilgisayar ile çok fazla haşir neşir olduğunu ve sosyal ortamda çok fazla vakit geçirdiği görülmektedir. Bu durum hassas dönemde olan bireylerin kişilik oluşumlarını olumsuz etkilemektedir. Sanal ortamda kurulan arkadaşlıklar, yapay onaylanmalar bireyi gerçek dünyaya karşı hırçınlaştırmaktadır. Bu nedenle hassas dönemdeki bireylerde sosyal medya bencillik sebebi olmaktadır.

Sosyal medya bencillik sebebi olsa da kişiler için bu bir bahane değildir. Gerçek dünya ile sanal ortamın birbirinden ayrılması ve kişilerin sosyal ortamdaki paylaşılanların geçici olduğu gerçeğini kabul etmesi gerekmektedir. Ailelere de bu konuda büyük görevler düşmektedir. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için anne babaların gerçek dünyayı sanal dünyadan daha çekici kılmaları ve çocuklarına gerçekten vakit ayırmaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: