Eski Alan Adını Yeni Alan Adına Yönlendirme

Web sitesi yöneticilerinin bazı konularda yaptıkları basit hatalar bile çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Kullandığı alan adını değiştirmek isteyen bir web site yöneticisi, gerekli önlemleri almadığı durumlarda backlink, arama motoru indeksleri, potansiyel ziyaretçiler gibi tüm istatistiklerini bir çırpıda kaybedebiliyor. Bu kayıpları engellemek için, eski alan adını yeni alan adına yönlendirme işleminin mutlaka yapılması gerekir.

Alan Adı (Domain) Değiştirirken 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress içerik yönetim sistemi kullanan bir web site yöneticisiyseniz, bu yönlendirmeyi yapmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken, eski alan adınızın bulunduğu hosting hesabınızdaki dosya yöneticisini kullanarak .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu eklemek:

# Yönlendirilecek site
RewriteEngine On
# yönlendirilecek www.candanblog.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.candanblog.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.candanblog.net/$1 [L,R=301]
# yönlendirilecek candanblog.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^candanblog.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.candanblog.net/$1 [L,R=301]

Burada yaptığımız şey, kalıcı bir 301 yönlendirmesi yapmak. “301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabını arıyorsanız da, bu kodu kullanabilirsiniz. Yukarıdaki kod şu anlama geliyor:

Ben alan adımı değiştirdim. www.candanblog.com ve candanblog.com adreslerine gelen tüm ziyaretleri, bu temel URL’den sonra gelen kalıpları değiştirmeden, kalıcı olarak www.candanblog.net ve candanblog.net adreslerine yönlendir, temel URL’den sonra gelen kalıpları da yeni URL’lerin sonuna ekle.

Eski alan adını yeni alan adına yönlendirme işlemi, ala adı değiştirmek isteyen web site yöneticileri için unutulmaması gereken bir konu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: