Ev yapımı İskender nasıl yapılır ?

Damat tadımızın ve Türk mutfağının en özel yemeklerinden olan İskenderi sevmeyen yoktur. Bugün size evlerinizde ev yapımı İskender’İn nasıl yapıldığı hakkında tariflerimizi sunacağız. İskender diyince gözünüz korkmasın çok basit bir yapımı var sadece 20 dakikada hazır İskender yapımı için gerekli bilgiler.Bunun dışında bu tür yemek tariflerini sitemizden öğrenip pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Site : Tarifleri.net


Ev yapımı iskender için gerekli olan malzemeler


– 2 Yemek kaşığı tereyağ
– 1 yemek kaşığı salça
– 1 çay kaşığı pul biber
– Yarım su bardağı kadar domates suyu
– 1 kase yoğurt
– 300 gr dana bonfile
– 2 tane bazlama
– Tırnak pide bulabilenler tırnak pide alabilirler
– Tuz, Kara biber sıvı yağ

İlk iş olarak İskender’İn altında bulunan pidelerimizin her zaman sıcak olduğunu düşünürsek . Bazlamalarımızı yada tırnak pidelerimizi fırına atma işlemi ile başlayalım .

Bu işlemi yapmadan önce ekmeklerimizin yapışmaması için fırın tepsimizin altına yağlı kağıt koyalım bu sayede daığlmadan , yapışmadan ekmeklerimizi alalım. Ekmeklerin üzerine biraz tuz ve sıvı yağ koyalım. 200 derece ısınan fırınımıza atıyoruz.

5 dakika yeterli olacaktır.Sos için önümüze bir yemek tavası alalım ve içine 2 yemek kaşığı tereyağ koyduk tereyağımızdan sonra salçamızı ekliyoruz. Salça ile tereyağı kavuruyoruz . Pul biber veya domates suyunu ekliyoruz ve kaynamaya bırakalım.
Etimizi hazırlama gelelim. Bonfilemizi önümüze alalım. Bonfileyi kullanmadan önce 1- 2 saat dondurucuda bekletin ki biraz donuk hal olsun daha ince dilimlemenize yardımcı olacaktır. Bütün etlerimizi bu şekilde dilimliyoruz. Hepsini tuz ve karabiber ile tatlandıralım ve üzerlerine biraz yağ gezdirelim.
Tavamıza biraz yağ koyduktan sonra elimizde bulunan etlerimizi kızartmaya başlıyoruz. Etlerimizi yaklaşık olarak 3-4 dakika boyunca kızartıyoruz. Sonra ekmeklerimizi alıyoruz. Ekmeklerimizin üzerine biraz sos döküyoruz. Sosun birazını saklayalım en son dökeceğiz. Sonra üzerine ızgara yaptığımız etleri koyuyoruz. Etlerimizi koyduktan sonra üzerine tekrar sosumuzu döküyoruz.
Ve ev yapımı pratik İskenderimiz hazır hale geldi . Afiyetle yiyin.

Yazının başında sölediğimiz gibi en yeni yemek tarifleri veya canınız tatlı bişeyler ile masanızı süslemek istedi ise pasta tariflerini web adresimize girerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tarfileri.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: