EXCEL KURSU

Excel programı ülkemizin ve dünyanın en çok kullandığı ve ilgi gösterdiği programların başında gelmektedir. Bu çok kullanışlı hesap tablosu yazılımı günlük çalışma hayatında muhasebe ve finans alanında çalışanların, satış uzmanlarının, bankacıların, borsa uzman ve çalışanlarının, aklımıza gelebilecek en küçük çapta iş yapan iş yerlerinin bile kullanabildiği yüksek derecede verimlilik içeren Microsoft yazılım ürünlerinden bir tanesidir. Çalışma hayatının gerisinde kalmamak adına bu programı öğrenmek gereklidir. Bunu da excel kursu veren kurumlardan almak mümkündür. Bu kurumlar excel eğitimini dört aşama halinde öğretmektedirler;

  • Temel düzeyde excel eğitimi,
  • İleri düzeyde excel eğitimi
  • Uzman düzeyde excel eğitimi
  • Makro düzey excel eğitimi.

1-Temel düzeyde excel eğitimi: Bu eğitimi aldıktan sonra veri girişlerini yaparak, tablolar ve çizelgeler hazırlayabilir, farklı formatlara ayırabilir, üzerinde hesaplamalar yapabilir, sonuçlandırarak raporlamalar oluşturabilirsiniz.

2-ileri düzey excel eğitimi: Excel programında standart olarak kullanılan fonksiyonlarının yanında daha ileri düzeyde yorumlayıp istenilen formata sokularak raporlar hazırlanabilir. Koşullu biçimlendirme, fonksiyonlar, makrolar bazı konular arasında geçer.

3-Uzman düzeyde excel eğitimi: Bu eğitimi almadan önceki iki aşamanın başarıyla geçilmesi gereklidir. Çünkü orada öğrenilen konuların üzerine konularak daha gelişmiş fonksiyonlar öğretilir. Örnek olarak oluşturulan listede tekrarlanan verilerin renklendirilmesi, yapılan listede özel sıralama teknikleri uygulanması, oluşturulan tabloların hesaplanan kısımlarının sıralanması, tablolar ve sayfalar arasında geçişler tasarlanarak grafikler hazırlamak gibi karmaşık görünen bütün işlemler bu eğitimlerde öğretilmektedir.

4-Makro düzey excel eğitimi: Artık en ileri düzeyde kullanılan programın VBA denilen kodlarını kullanarak kursiyerlerin kendi uygulamalarını yapmaları beklenir. Visual basic for applications kısaca VBA penceresi, araç çubukları, kod penceresi, properties penceresi, procedure tanımları gibi bölümlerden oluşur. Operatörler denilen bölüm aritmetiksel operatörler, mod operatörleri gibi bölümlerden oluşur. Excel ile programlamaya giriş dersleri nin alındığı bu düzeyde hücre, satır, sütün seçmek, bunları doldurmak, alt ve üst satır ve sütunlarla ilişkilendirmek, formüller girmek, bunlarla işlemler yapmak. Fonksiyonlar oluşturmak, yapılan işlemlere dair hata denetimleri yapmak, sayfalar arası tablolar oluşturmak, kopyalamak, gibi yüzlerce işlem uygulamalı olarak gösterilir ve uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: