Fotoğrafçılıkta Pozlama Nedir? Doğru Pozlama Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılıkta Pozlama Nedir? Doğru Pozlama Nasıl Yapılır?

Amatörlükten profesyonel ya da yarı-profesyonel fotoğrafçılığa geçmek isteyenlerin, ya da kendini fotoğrafçılık alanında geliştirmek isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken bir fotoğrafçılık terimi: Pozlama.

Pozlama Nedir?

Deklanşör, fotoğraf çekmek için bastığınız butona verilen addır. Siz fotoğrafı çekmek için deklanşöre bastığınızda diyafram anlık olarak açılır, sırasıyla lens sistemi ve diyafram sisteminden geçen görüntü sensöre düşer ve kaydedilir. Anlık olarak gerçekleşen bu ışığın yakalanması işlemine pozlama denir.

Pozlama, sensöre düşecek ışık miktarının ayarlanması adına oldukça önemlidir ve fotoğraf kalitesini doğrudan etkiler. Ne az ne de çok olmalıdır. Az pozlama yapıldığında sensör yeterli ışığı alamadığı için görüntü karanlık çıkar ve detaylar kaybedilir. Çok pozlama yapıldığında ise sensör fazla ışık aldığından görüntü aydınlık çıkacak ve detaylar yine kaybedilecektir. Örnek verecek olursak:

Doğru pozlamayı başarabilmek için diyafram kavramı hakkında da bilgi sahibi olmalısınız, çünkü diyafram sistemi sensöre ulaşacak olan ışık miktarını ayarlamaktadır. Diyafram Nedir? Diyafram Açıklığının Etkileri Nelerdir?


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: