GEBELİKTE ŞEKER HASTALIĞI

Gebelikte şeker hastalığı, kandaki şekerin yükselmesine sebebiyet veren bir durumdur. Bazı hamile kadında hamile kalmadan önce diyabet olabilir. Fakat bazı kadınlarda ise başka bir diyabet türü olan gestasyonel diyabet olarak adlandırılan gebelikte görülen diyabette kadınlarda görülebilir. 200 gebelikten sadece birinde pregestasyonel DM gebelik öncesine bağlı diyabet türüdür. Bu bilgilere ek olarakdan her 200 hamile kadından 5’inde gestasyonel DM rastlanmıştır.
Eğer hamile kalmadan önce diyabet hastalığınız var ise, hamileliğiniz boyunca kan şekerinizi yeterli seviyede tutmanız eskisine göre daha zor bir hale gelecektir. Aldığınız insülinin dozunu değiştirmeniz gerekebilir. Eğer ki hamileliğinizin öncesinde ya da sonrasında diyabetiniz tedavi edilmezse bu gibi problemler oluşabilir;

  • Gebelikte şeker seviyesi eğer kanınızda yüksek düzeylere çıkarsa, bebeğinizin kilolu doğmasına sebebiyet verebilirsiniz. Kilolu doğan bebekler hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında problemler ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Kilolu olan bebeklerin doğumları sezaryen şeklinde gerçekleşmektedir. Daha önemli konular ise doğum esnasında bebeğin omzu takılabilir, doğumda travmalar yaşanılabilir, doğum suresinin uzaması da bebeğin kilolu olmasından kaynaklanan başlıca problemlerdir.
  • Hamilelikten önce başlayan diyabet hastalığı, doğacak olan bebeklerde bazı anormalliklerin görülmesine neden olur. Ancak sadece hamilelikte görülen gestasyonel diyabet kısaca GDM bebekte anomalilere neden olmaz.
  • Bebeğinizin doğum sürecini takip etmelisiniz, akciğerleri daha tam gelişim gösteremediğinden solunumunda problemler ortaya çıkacaktır.
  • Gebelikte şeker hastalığını önlemek için doktor ile iletişim halinde olmalısınız.
  • Gebelikte şeker hastalığının görülmesinin bir sebebi de aşırı şeker tüketimidir.
  • Bebeğin doğumunu takiben, “hipoglisemi” olarak bilinen gebelikte şeker seviyesinde düşüklük meydana gelebilir.
  • Gebelikte şeker hastalığına rastlamak istemiyorsanız, yediklerinize dikkat etmelisiniz.
  • Hamileliğiniz sırasında pre-eklampsi olarak adı bilinen yüksek tansiyonunuz var ise hem sizde hem de bebeğinizde bir takım sorunlara sebebiyet verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: