Gece Fotoğrafçılığı İçin Harika İpuçları

Fotoğrafçılık harika bir tutku; anı yakalamak insana keyif veriyor. İnsan, bu tutkusunu çok çeşitli yerlere odaklayabiliyor. Bunlardan bir tanesi de gece fotoğrafçılığı. Bu makalede sizlere gece fotoğrafçılığı için harika ipuçları vereceğim.

gece-fotografciligi

Gece Fotoğrafçılığı İpuçları

Aşağıdaki ipuçları, gecenin karanlığında güzel ve sorunsuz fotoğraflar çekmeniz konusunda size çok yardımcı olacaklar:

  • Kendinize mutlaka bir üç ayak (tripod) edinin. Gece çekimi esnasında düşük perde hızı kullanacak ve düşük ışıklar altında çalışma yapacaksınız, bu durumda objektifinizi sabitlemeniz büyük önem taşıyor.
  • Büyük ihtimalle manzara çekimi yapacaksınız – eğer öyleyse, flaş kullanmayın. Makinenizin flaşı en fazla 10 metreye kadar etkili olacaktır, sonrası için tamamen gereksizdir. Yine de flaş kullanmaya kalkarsanız, havada bulunan ve objektifinize yakın olan partiküller yansıma yapacaktır; bu durum çok fark edilir olmasa da fotoğrafınızı etkileyen bir etki yaratır.
  • Sokak lambalarının ve şehir ışıklarının durumuna göre bazı durumlarda uzun pozlama kullanmanız gerekebilir. Uzun pozlamalar bataryanızı hızla deşarj edecektir, yanınızda yedek batarya mutlaka bulundurun.
  • Güneş tamamen battıktan sonraki yarım saat içerisinde çekim yapmayı tercih edin – böylece sokak lambalarının ve şehir ışıklarının bozucu etkisini azaltmış olursunuz.
  • Kameranızın beyaz dengesi ayarını Gün Işığı (Daylight) olarak ayarlayın – Böylece gökyüzünü derin ve mavimsi bir renkle doldurabilir, şehir ışıklarını da sıcak ve sarımsı bir tona çekebilirsiniz.
  • Düşük ISO değeri kullanın – Böylece, uzun pozlama sonucu oluşabilecek grenlenmenin önüne geçmiş olursunuz. Bunu sağlamanın bir diğer yolu da, kameranızda bulunan Gürültü Azaltma (Noise Reduction) modunun aktif hale getirilmesidir. Çekimden sonraki süreçte de görsel düzenleme yazılımları (Photoshop, GIMP vb.) kullanarak Gürültü Azaltma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aklınıza takılan bir şey yoksa, bir gece dışarı çıkın ve bu önerileri uygulayarak gece fotoğrafları çekmeye çalışın – Daha iyi olduğunuzu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: