Google Pagerank Nedir? Neden Önemlidir? Nasıl Yükseltilir?

Web sitesi sahiplerinin öyle ya da böyle ilgisini çeken bir konudur, Google Pagerank. Konu hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım.

Google Pagerank Nedir?

Dilimizde tam bir karşılığı olmayan Pagerank, Google Arama Motoru tarafından sayfaların değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan bir puan sistemidir. Pagerank puanınız yüksek olduğunda, bu Google’ın gözünde değerli bir web sitesine sahip olduğunuzu gösterir.

Google Pagerank Neden Önemlidir?

Google Pagerank gerçekten önemli, çünkü dünya genelindeki arama potansiyelinin %95’inden fazlasına sahip olan Google’da istatistiksel açıdan iyi yerde olmak demek daha çok ziyaretçiye sahip olmak anlamına geliyor. Pagerank değeriniz yüksekse, yani web siteniz Google’ın gözünde değerliyse, arama motoru size daha fazla ziyaretçi gönderir. Yüksek Pagerank’lı siteler arama sonuçlarında daha yukarıda gösterilirler. Google’ın arama motoru örümcekleri sitenizi daha sık ziyaret ederler; bu da sayfalarınızın daha hızlı indekslenmesi (Google veritabanına alınması) anlamına gelir.

Google Pagerank Yükseltmek

Websitenizin Google Pagerank değerini yükseltmek mi istiyorsunuz? Google’ın Pagerank değerini yükseltmek temel politikası şu: “Özgün ve faydalı içerik”. Google Pagerank değerinizi yükseltmek için

  • Aldatmaya, hileye ve istismara yönelik SEO tekniklerinden uzak durun. (SEO Nedir?)
  • Kotü amaçlı kodlara ve SPAM mesajlara web sitenizde yer vermeyin.
  • Özgün içerikler hazırlayın, kopyala/yapıştır içerikten kaçının.
  • İnsanların yararlanabileceği içerikler oluşturun, rastgele içerik oluşturmayın.
  • Ziyaretçilerinizi sitede daha uzun süre tutmak için yöntemler geliştirin.
  • Kaliteli içerik sayesinde doğal backlink’ler almaya çalışın.
  • Web sitenizi sosyal ağlarda da duyurun, sosyal ağ entegrasyonunu mutlaka yapın.

Google Pagerank yükseltmek uzun bir süreçtir – Hileler kullanarak bu süreyi kısaltabilirsiniz ama Google bir gün hile yaptığınızı mutlaka anlayacak ve sitenizi cezalandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: