Google’ın Tanıdığı En Önemli 3 META Etiketi

Web sitenizin kaynak kodları arasına eklediğiniz ya da ekleyeceğiniz META etiketleri, ziyaretçilerinize görünmeseler de sitenizi ziyaret eden arama motoru botlarına görünürler ve bu etiketler, sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda oldukça etkilidirler. (SEO Nedir?). Bu makalede, internetteki arama potansiyelinin büyük bir kısmına sahip olan Google arama motorunun botları tarafından tanınan META etiketlerini listeleyecek ve her birini kısaca açıklayacağım.

Tekrar söylemek gerekirse, bu etiketlerin varlığı, web sitenizin SEO kavramına büyük fayda sağlayacaktır.

Tanımlama Etiketi

Web sitenizin <head> … </head> kodları arasına <meta name=”description” content=”İçeriği tanımlayan kısa yazı” />  şeklinde eklenen bu etiket, eklendiği sayfanın içeriğini tanımlamak için kullanılır. Google botları bu etikete önem verirler. Burada dikkat etmeniz gereken şey şu: Bu etiket, web sitesi için değil sayfa için vardır; sayfa bazında farklı olmalıdır. “İletişim” sayfasının description etiketi “Bizimle iletişime geçebileceğiniz sayfa” benzeri olurken, “Hakkımızda” sayfasının description etiketi “Bizi daha yakından tanımanız için hazırlanan sayfa” benzeri bir açıklama olmalıdır.

Description etiketinizde sayfanızdaki anahtar kelimeleri de kullanmanız, SEO konusunda alacağınız faydayı arttıracaktır.

Başlık Etiketi

Aslında bir META etiketi olmayan başlık etiketi, Google tarafından sanki bir META etiketiymiş gibi kullanılıyor, bu yüzden önemli. Yine web sitenizin <head> … </head> kodları arasına <title>Sayfanızın başlığı</title> şeklinde eklenen başlık etiketi, Google arama sonuçlarında mavi renkteki link olarak gözüken yeri belirlemede kullanılıyor. Başlıkların eşsiz olması önemli, birbirine çok benzeyen başlıkları farklı sayfalarda kullanmaktan kaçınmalısınız.

GoogleBot Etiketi

GoogleBot, yani sitenizi inceleyip arşivleyen ve Google’ın veritabanına ekleyen Google Robotları için kullanılan bu etiket, robotların işlevlerine yön vermenizi sağlıyorlar. Tüm arama motorlarını robotlarına hitap etmek için <meta name=”robots” content=”[değer], [değer]” /> şeklinde, sadece Google robotlarına hitap etmek içinse <meta name=”googlebot” content=”[değer], [değer]” /> şeklinde eklenen bu kodların içindeki değer kelimesi yerine aşağıdaki değerlerden tercihinize uyanları ekleyebilirsiniz:

  • noindex – Bu değer, Google robotlarına sayfanın Google veritabanına kaydedilmemesini, yani indekslenmemesini söyler. Bu etiketin olduğu sayfa, Google robotları tarafından veritabanına gönderilmez.
  • nofollow – Google’ın webmasterlara sitelerindeki bağlatılar üzerindekontrol imkanı verdiği nofollow değeri, Google robotuna o sayfada yer alan harici bir linkin takip edilmemesini, yani diğer bir deyişle o linke kefil olmadığınızı belirtmek için kullanılır. Sizin sitenize de, söz konusu harici siteye de herhangi bir zararı yoktur.
  • nosnippet – Bu değer, Google robotlarına bu değerin bulunduğu sayfa hakkında herhangi bir metin işlememelerini söyler. Yani o sayfa indekslenir, ancak sayfa hakkında bir açıklama metni indekslenmez.
  • noodp – Bu değer, Google robotlarına sayfada verilen haricinde ODP ve DMOZ (DMOZ nedir?) gibi sistemlerde yer alan alternatif bir sayfa açıklaması kullanılmamasını söyler.
  • noarchieve – Bu değer, Google robotlarına sayfanın Google önbelleğine alınmamasını söyler. Sayfanız indekslenir, ancak Google önbellek veritabanına alınmaz. Google önbellek veritabanı çok da önemli değildir zaten :)
  • noimageindex – Bu değeri kullandığınızda Google robotları, sayfanızda bulunan görselleri Google Görseller veritabanına eklemezler.

Web sitenizin site içi Google SEO çalışması için en önemli 3 META etiketini inceledik, faydalı olması dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: