Google’dan Çocuklara Özel Youtube Kids Uygulaması

Çocuklar, Youtube’u en çok kullanan kullanıcılar arasında yer alıyor. Öyle ki istatistiklere bakıldığında en çok izlenme sayısına ulaşan kanallar arasında çocuk programlarının ve çocuklara özgü hazırlanmış olan videoların oldukça fazla olduğu görülüyor. Bu durumun farkında olan Google’da çocuklara özgü yeni bir uygulamayla hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde hizmet vermeye başladı.

Aileler çocuklarının Youtube kullanmasından çok memnun olsa da Youtube’da bulunan bazı videolarında çocuklarının gelişimine oldukça zarar verdiği konusunda endişeliydi. Bu durumu da açık bir şekilde birçok kez Google’a ileterek isteklerini söylemişlerdi. Google’da bu isteklere kayıtsız kalamayarak çocuklara özgü yeni uygulaması olan Youtube Kids’i piyasaya sundu.

Youtube Kids uygulamasında 4 farklı çeşit kategori yer alıyor. Bunlar arasında Show, Learning, Explore ve Music bulunuyor. Yani şov, öğrenme, keşfetme ve müzik kategorileri üzerinden arama yapacak olan çocuklar özellikle kendilerine uygun olan videoları bulabilecek. Bu sayede diğer zararlı videolardan da uzak durabilecekler.

Youtube Kids uygulamasında daha büyük görsel öğeler ve daha kalın yazılar dikkat çekiyor. Hatta Google bu uygulamayı çok ciddiye almış ki yazamayan çocuklar için sesli arama özelliğini bile eklemiş. Kısacası bundan sonra çocuklar için yeni bir dönem başlayacak ve bu dönemde Youtube Kids çocuklara en iyi şekilde hizmet verecek. Bu sayede ailelerin gözü de arkada kalmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: