HDR Nedir? HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

HDR, yani High Dynamic Range, fotoğrafçılıkta harikalar yaratabileceğiniz, yazılım destekli bir fotoğraf çekme tekniğidir. Normal şartlarda bir fotoğraf çektiğinizde, kadrajınızdaki fotoğrafın odak noktasındaki ışık miktarına göre genel bir pozlama ayarı yapılır. Bu durum, fotoğrafınız üzerinde birbirine benzeyen iki probleme yol açabilir:

  • Odak noktanızda ışık miktarı fazlaysa, fotoğraftaki nispeten karanlık bölgelerde bulunan ince detayları kaybedebilirsiniz
  • Odak noktanızda ışık miktarı azsa, fotoğraftaki nispeten aydınlık bölgelerde bulunan ince detayları kaybedebilirsiniz

Bu ikilemi görsel bir örnekle açıklayacak olursak, aşağıdaki görseli inceleyebiliriz. Birinci fotoğrafta -2 pozlama ayarı kullanılmış; yani odak noktamız ışık miktarı az olan alt bölgede ve gördüğünüz gibi daha aydınlık olan gökyüzü bölgesinde bulutlar belirsiz hale gelmişler. İkinci fotoğrafta daha dengeli bir çekim yapılmış olsa da, bu sefer her iki bölgedeki detaylardan biraz kayıp olduğunu görebilirsiniz. Üçüncü fotoğrafta ise +2 pozlama ayarı kullanılmış; yani odak noktamız ışık miktarının yüksek olduğu üst bölgede ve daha karanlık olan alt bölgedeki detaylar kaybolmuş durumdalar.

HDR Fotoğraf Çekimi Mantığı

HDR fotoğraf çekiminin mantığı, yukarıda açıklanan durumu avantaja çevirmeye dayanıyor. Farklı pozlama değerlerinde çekilen fotoğraflarda, kadrajdaki görüntünün farklı bölgelerindeki detaylar öne çıkıyor. HDR tekniği ile farklı pozlama değerlerinde 3 fotoğraf çekiliyor ve bu üç fotoğraf bilgisayar yazılımları desteğiyle tek bir fotoğrafta birleştiriliyor – böylece tüm bölgelerinde tüm detayları görüntülenebilen bir fotoğraf ortaya çıkıyor.

HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

HDR fotoğraf çekmek için kaliteli makinelere sahip olmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Zira basit bir kompakt makineyle bile HDR fotoğraflar çekebilmeniz mümkün – ihtiyacınız olan tek şey, makinenizin pozlama ayarının değiştirilebiliyor olması. +2ev, 0ev, +2ev pozlama ayarlarıyla 3 fotoğraf çekmeniz ve bu fotoğrafları HDR Merge özelliğiniz destekleyen bir fotoğraf yazılımıyla (Photoshop bu konuda oldukça başarılı) birleştirmeniz yeterli. HDR fotoğraf çekerken mutlaka dikkat etmeniz gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Fotoğraf karenizdeki tüm objelerin hareketsiz olması gerekiyor. Hızlı hareket eden bulutlar, rüzgarda sallanan ağaçlar, yoldan geçen arabalar gibi hareketli nesnelerin varlığında HDR fotoğraf çekmemelisiniz.
  • Makineniz 3 çekim sırasında da sabit ve aynı pozisyonda durmalı. Bunun için bir tripod kullanmanız ve hatta imkanınız varsa deklanşöre elle basarak makineyi titretmek yerine uzaktan kumanda kullanarak çekim yapmanız harika sonuçlar almanızı sağlar.
  • JPEG ya da RAW formatında çekim yapın.

Yukarıda farklı pozlama ayarlarında 3 farklı fotoğraf örneğini görmüştünüz. O üç fotoğraf üzerinde HDR tekniğinin uygulanması sonucu aşağıdaki fotoğrafı elde edebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi hem alt bölgedeki hem de üst bölgedeki detayları koruyarak ortaya harika bir fotoğraf çıkarttık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: