Hearthstone: Heroes of Warcraft Oyunu İnceleme

Makale için Burak Ardıç’a teşekkürler.

Beta zamanından beri Hearthstone: Heroesof Warcraft oynuyorum. Yaklaşık 15 yıldır zibilyon tane bilgisayar oyunu oynamış, bir iki yıla da game developer olarak çalışmayı planlayan biri olmama rağmen Hearthstone: Heroes of Warcraft benim ilk kart oyunu deneyimim oldu.

hearthstone heroes of warcraft oyunu

Aslında oyun beta zamanından beri pek değişmedi. 3–5 kartın statları değiştirildi, ufak tefek buglar giderildi ama neredeyse her şey eskisi gibi. Değişen oyuncuların mentalitesi oldu. Kendi decklerimizle oynadığımızdan başlangıçta deck çeşitliliği çok daha fazlaydı. Daha sonra kendi decklerimizle oynamaktansa kazandırma oranının çok daha fazla olduğu, aşağı yukarı birbirinin aynısı decklerle oynamaya başladık. Bu da oyunun heyecanını azalttı, sıkıcı bir hale getirdi. Umarım yakın bir vakitte gelecek olan naxxramas genişlemesiyle bu sıkıntı bir nebze olsun azalır, oyun çok daha fazla kombinasyon yapabileceğimiz bir hale gelir. Ama o zamana kadar rank’te anlamsızca yukarılara tırmanmaya çalışmaktansa arena modunda oynamanın çok daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum. Tabi arena modu beleş değil. Ama yine arenadan kazandıklarımızla Arena’yı beleşe getirebiliriz. Bunun için özellikle yeni başlayan arkadaşların işine yarayabileceğini düşündüğüm küçük bir rehber hazırladım.

Hearthstone: Heroes of Warcraft Oyunu Nasıl Oynanır?

Hearthstone: Heroes of Warcraft Class’ları

İlk aşama class seçimi. Arena modunda belirli classlar gerçekten gözle görülür bir şekilde avantajlı. İstatistiklere ve oyuncuların görüşlerine bakarsak;

En avantajlı classlar:
1- Mage ve Paladin
2- Shaman, Druid, Rogue ve Priest
3- Warrior, Hunter ve Warlock

Keyfime göre her şeyle oynasam da benim kişisel sıram mage, paladin-druid, shaman-priest şeklinde. Ranked modda en çok warlock oynasam da arenada gerçekten hiç iş yapmıyor. Aynı şekilde hunter almak da pek akıllıca değil. Beastleri bir araya getirmek çok zor. Öyle olunca da diğer classlara karşı avantajını kaybediyor. Warrior’da ise class skill’i hero’ya 2’lik kalkan verme pek iş yapmıyor. Class’a özel kartlar ve skiller de özellikle arena modunda diğer classlara göre güçsüz kalıyor. Rogue aslında baya iş yapıyor fakat deneyimli değilseniz rogue almanızı da önermiyorum.

Hearthstone: Heroes of Warcraft’ta Deste Hazırlamak

İkinci aşama ise seçtiğimiz class’a göre destemizi hazırlamak. Bu aşama belki de elindeki kartları doğru oynamak kadar önemli ve büyük oranda şansa bağlı. İyi bir destede olması gerekenleri bilmemiz gerekiyor ve kartları birbiriyle etkileşimli bir biçimde nasıl kullanacağımızı düşünmemiz gerekli. Deck hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli kriterler:

  • Kart çekmek: Oyunun verdiği 3 kart içinde oluşturduğumuz desteye göre çok daha iş yapabilecek bir kart yoksa kart çekmeye yarayacak bir seçim yapılmalı.
  • Taunt: Board’daki kartları ve heromuzu korumak için makul sayıda tauntlu kart destede bulunmalı.
  • Manaya Göre Oynanacak Kart: Örneğin speller hariç 1–2 mana seviyesinde en az 6–7 minyonunuz bulunmalı (artık siz ne diyorsanız, canavar mı, adam mı, yiğido mu)
  • Kartların birbiriyle ve heroyla uyumu: Örneğin ufak ve çoklu minyon üretebiliyorsanız frostwolf warlord gibi minyon sayısına göre güçlenen kartlar almak gibi. Bu madde için aslında çok fazla madde var ve oyun tecrübesi ciddi şekilde önemli.

Kişisel görüşüm arenada kart seçimi speller’den çok minyonlara abanmaya yönelik olmalı. Tempoyu kaybetmemeli ve masaya bir şeyler koymalısınız.

Bir de belirli classlar için görünce affedilmemesi gereken kartlar var. Örneğin:

  • Mage: Fireball, Flamestrike, Polymorph, Water Elemental
  • Druid: Savage Roar, Swipe, Force of Nature, Wrath
  • Shaman: Feral Spirit, Hex, Lightning Storm, Fire Elemental
  • Paladin: Sword of Justice, Truesilver Champion, Equality, Consecration
  • Priest: Northshire Cleric, Holy Nova, Auchenai Soulpriest, Temple Enforcer
  • Rogue: SI:7 Agent, Backstab, Deadly Poison, Eviscerate

Her class’tan 4’er tane yazdım. Verimlilikleri desteye göre değişir ama class’a özel kartlar tüm classlar’ın kullanabildiği kartlara göre daha güçlü olabiliyor. Bu kartlardan mümkün olduğunca fazla almaya çalışın.

Her classta yararlı olabilecek şukela kartlar ise şöyle: Defender of Argus, Harvest Golem, Loot Hoarder, Sunfury Protector.

Big Game Hunter, Blood Knight, Faceless Manipulator gibi epicler de oyunun kaderini doğrudan değiştirebilir. Legend’ları ise fazla düşünmemek lazım. Çıkması oldukça düşük bir ihtimaldir. Çıkmasa da problem değil, legend’sız deckler de oldukça iş yapıyor. Legend seçiminde bakılacak karakter yine destenin biçimi olmalı. Ysera, Ragnaros, Black Knight gibi legendlar arenada her deckte iş yapar. Bunun dışında dediğim gibi, seçimleriniz desteye ve heronuza göre en uyumlu tercihi yapmaya yönelik olmalı.

Son 2 oyunum arena üzerine oldu. Priest destem gayet güzeldi. Yenilgilerin ikisini de mage’lerden aldım. Emniyet sübabı olarak koyduğum deathwing hakikaten hiç bir işe yaramadı. İki mağlubiyetimde de deathwing’i kullanmıştım halbuki. 1. kullanışımda risk almak zorunda olduğumdan biraz erken kullandım (erkenden kastım adamın 2–3 kartı varken) ve kötü duruma düştüm. 2. ise tamamen olması gerektiği gibiydi, rakip herosuna da vurdum ama şansa kuzu çekti. Oyun şanslı kartları çekenin kazanacağı bir hal aldı ve dövüldüm. Deathwing’e kırgınım. 11–3 lük mage serisinde ise kart yetmezliğinden vefat ettim. Ne yazık ki oyun bana kart çekme özelliği olan sadece 2 kart verdi. Biri rakibe de çektirdiğinden çok da işime yaramadı. 12-2’lik seri iki tane kart pack ve yaklaşık 400 gold verdi. Onun resmini çekmeyi unuttum ama 11-3’ten çıkanların resmini de ekledim.

Hearthstone: Heroes of Warcraft Oyunu Püf Noktaları

3. Aşamada da nasıl oynamamız gerektiğinden biraz bahsetmek istiyorum.

Board control çok önemli. Miracle rogue’daki gibi saçma sapan kombinasyonlarla tek turda 30 damage vurmak arenada pek mümkün değil. Rakibinizi ufak ufak, tatlı tatlı dövün. Fazla ürkütmeyin. Örneğin mage’e karşı oynarken, masada hâlihazırda 2–3 minyonunuz varken yeni minyonlar oynamanız büyük ihtimalle flamestrike yemenize yol açar. Oynarken mutlaka rakibinizin de karşılık olarak ne oynayabileceğini düşünün ve hamlesinden sonra siz ne yapabilirsiniz, sonraki hamlenizle ilgili de aklınızda bir fikir olsun.

Rakibinizin masada öldürmesi gerektiği bir minyon olduğunda, spellerle temizlemeyeceği bir durum söz konusu ise diğer minyonlara vurmak yerine direk hero’ya vurun. Evet, board control çok önemli ama ileri görüşlülükle yaptığınız bu ekstra damage’ler oyunun sonucunu değiştirebilir. Yani körü körüne de masada rakip minyonu kalmayacak diye oynamak size zarar verir. Her adımda hamlelerinizi planlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: