Htaccess İle WWW Yönlendirme

Bir internet alan adı, başında www olsa da olmasa da kendisine tanınan alan adı sunucusuna bağlanır ve ilişkili olduğu hosting hesabıyla eşleşerek web sitesini internet tarayıcısında gösterir. Yani bir web sitesini açarken, alan adının başına www koymak ya da koymamak önemli değil, o web sitesine gidersiniz. Ancak durum arama motorları ve istatistik sistemleri için aynı değil. Özellikle arama motorları, söz konusu 2 adresi (www ile başlayan ve başlamayan) farklı URL adresleri olarak görebilmekteler ve bu durum sitenizin performansı için iyi bir şey değil. Çözümü ise htaccess ile www yönlendirme.

Not: Bu yönlendirmeyi sadece WordPress’te değil, Apache Rewrite Module kullanan tüm sunucularda uygulayabilirsiniz.

htaccess ile www Yönlendirme Nasıl Yapılır?

cPanel hesabınıza girin, Dosya Yöneticisi‘ne tıklayın. Açılan küçük pencerede “Show hidden files (dot files)” gibi bir seçenek olacak, onu tıklayın ve GİT (GO) butonuna basın. WordPress’in yüklü olduğu dizinde bulunan .htaccess dosyasının içerisine aşağıdaki kodu ekleyin ve domain.com olan bölümleri kendi alan adınıza göre değiştirin.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domain.com
RewriteRule (.*) http://www.domain.com/$1 [R=301,L]

Bu kod, siteye domain.com adresiyle gelen her ziyareti www.domain.com‘a yönlendiriyor. domain.com/bir-sayfa şeklinde ana URL’den farklı bir adresle gelen ziyaretleri ise sadece başına www ekleyip www.domain.com/bir-sayfa adresine yönlendiriyor.

htaccess ile www Yönlendirmenin Faydaları Nelerdir?

Yazının başında da bahsettiğim gibi, bu değişiklikle arama motorlarının sitenizi 2 farklı adreste indekslemesini engellemiş olursunuz. domain.com’a gelen bir arama motoru botu, 301 yönlendirmesi ile www.domain.com’a yönlendirilir.

İkinci olarak da, sitenizde çalışan birçok eklenti, başında www olan ve olmayan alan adlarına farklı davranır.  Bu değişiklikle bu farklı davranışın da önüne geçmiş oluyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: