inFamous Second Son

PlayStation 4’ün hemen ardından hatta PS4 ile aynı anda çıkan bir oyun olan inFamous Second Son, şu an için PS4’ün tartışmasız en iyi oyunu.

Önce oyunun en iyi özelliğinden bahsedelim. Seçim yapma özgürlüğü. Bir çok oyunda bize verilmeyen, senaryosu ne kadar iyi olsa da hikayeye etki edemediğimiz oyunlar gibi değil. Burada iki durum söz konusu: Oyunumuz, kahraman olmak için iyi karma, kötü olmak için de kötü karma dediğimiz sisteme sahip. Önemli durumlarda bize ne yapacağımız soruluyor ve seçimi yapmadan önce iki durumun da ne gibi sonuçlar doğuracağını öğrenebiliyoruz. Böylece oyunun senaryosu biz nasıl istersek öyle şekilleniyor. İstersek şehirdeki herkes tarafından sevilen bir kahraman, istersek tüm şehri darmaduman eden ve herkesin korktuğu bir kötü adam olabiliyoruz.

infamous-second-son

Tabii ki oyunumuzda yetenek ağacı ve çeşitli özellikler mevcut. Yetenek ağacı ile ilgili önerim, genel anlamda bir karma seçmeniz; yoksa iyi bir yetenek ağacına sahip olamayabiliyorsunuz. Çünkü biraz önce bahsettiğim gibi kötü karma yaptığınızdaki yetenek güçlendirmeleriniz daha ölümcül olurken, iyi karma da ise düşmanı bayıltmaya yönelik geliştirmeler mevcut. Yani oyuna başlarken kafanızda oyunu nasıl oynayacağınızı da şekillendirmelisiniz ki oyunun tadını tam olarak alabilesiniz. Ayrıca oyunda yapılması gereken birçok küçük görevler var, bu görevleri yaparak kendimizi ve yetenek ağacımızı geliştirebiliyoruz.

infamous-second-son

Oyunun senaryosuna değinecek olursak, yaşadığımız dünyada bazı insanlar bio-terörist olarak adlandırılıyor onlara özel hapishanelere atılıyorlar. Bunun nedeni ise insanların bazı biyolojik güçlere sahip olmaları. Oyunda gördüğümüz ve kullanabildiğimiz güçler şöyle: duman, neon, sanal (veya tv gücü diyebileceğimiz) bir güç mevcut ve beton. Hepsine sırayla erişebiliyoruz ve oyun sonuna doğru da beton gücüne sahip oluyoruz. Hikayede biz duvarlara sprey yapmayı seven genç biriyiz ve polis bir abimiz var. Hikaye küçük kasabımızda bio-teröristleri taşıyan aracın kaza yapmasıyla başlıyor. Biz de abimize yardım etmek ve olay yerini görmek için kaza alanına gittiğimizde biyolojik güçlere sahip oluyoruz. Bu güç ise dumanı bükebilme ve kullanabilme gücü. Ardından bizden dolayı kasaba halkı zarar görüyor ve bizde bunu telafi etmek ve bio-teröristlere böyle kötü muamele yapanları durdurmak için şehre gidiyoruz.

Oyunun bana göre tek kötü yönü, iyi karmada düşmanı öldürmemek – sadece etkisizleştirmek durumundasınız ve bunu yapabilmeniz için “mesafeli duman atışı” dediğimiz atış şeklini kullanmanız ve tam kafaya isabet ettirmeniz gerekiyor. Bu yüzden oyun uzun süre “three person shooter” gibi geçiyor desek çok yalan söylemiş olmayız. Ama kötü karmada bu durum pek önemsenmiyor diyebiliriz.

Genel anlamda oyunu değerlendirecek olursak, kaliteli ve zevk veren bir senaryoya sahip. Oyun sizi içine çekebiliyor. Oyunda duygusal olarak iniş çıkışlar yaşayabiliyorsunuz. Bu yüzden gerçekten çok kaliteli bir oyun olduğu düşüncesindeyim ki grafikler ve oynanış da gayet rahat. Ayrıca inFamous oynamış olan ve yeni oyun isteyen hayranların da tatmin olacağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: