Intel Havok Fizik Motorunu Altı Çekirdek İçin Optimize Ediyor

Intel Havok Fizik Motorunu Altı Çekirdek İçin Optimize Ediyor

Altı çekirdekli işlemciler sonunda oyunlarda fark yaratabilecek?

Günümüzün AAA bilgisayar oyunlarında oldukça kaliteli ve gerçekçi grafikler görüyoruz. Fakat bir oyunu gerçekçi yapmak sadece grafik ve ses ile mümkün değil. Fizikler de gerçekçilik için oldukça önemlidir.

Oyunlara fizik dinamikleri eklemek için oyun geliştiricileri, uzun bir süredir hazır fizik motorlarını kullanıyorlar. Bu sayede fizik dinamiklerini oyunlara adapte etmek için harcanan emek azalmış oluyor.

Düne kadar piyasa da çok fazla fizik motoru yoktu. Oyun geliştiricileri çoğunlukla Havok fizik motorunu kullanıyor, bazen de kendi fizik motorlarını geliştiriyorlardı. Fakat Intel ’in Havok ’u satın almasından sonra Havok ’un etkinliği bir hayli azaldı. Tabi Nvidia ’nın, PhysX ile fizik motoru pazarına sıkı bir giriş yapması da bunda etkili oldu.

Fakat Intel, bu duruma bir son vermek ve Havok ’u eski güzel günlerine döndürmek istiyor. Ayrıca Intel Geliştiriciler Platformu ’nda Intel ’in, Havok ’u altı çekirdek için de optimize ettiğini öğreniyoruz.

Intel, Sandy Bridge ile harici bir GPU, Havok ile PhysX ’e ihtiyacınız yok mu, demek istiyor acaba?

Birde şu Intel altı çekirdekli işlemciler makul fiyatlara inebilse, sanırım o zaman bu haber daha anlamlı bir haber olurdu.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: