iOS 7 Batarya Süresi Uzatma

Apple’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 7 işletim sistemini beğenenler de var, beğenmeyenler de. Bana sorarsanız, eklenen özellikler bakımından olumlu bir güncelleme olmuş diyebilirim. Ancak her akıllı telefonda olduğu gibi, iOS 7 kullananlar da “Batarya süresini nasıl uzatırız?” sorusuna cevap arar durumdalar. İşte bu sorunun cevabı.

iOS 7 batarya süresi uzatma adına aşağıdaki adımları uygulamanız, ekran parlaklığı ve kullanım sıcaklığınıza da bağlı olarak %10-%20 arası bir süre artışı sağlayabilir.

Parallax Özelliğini Kapatın

Parallax özelliği, hiç şüphesiz, görsel olarak çok keyifli. Ancak batarya konusunda pek de dikkatli değil bu özellik. “Parallax özelliği ne?” diye soracak olursanız, videoyu izleyin ve devam edin:

Son günlerde parallax özelliğinin kullanıcılarda mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı oluşturduğuna dair söylentiler var. Hatta okuduğum İngilizce bir makalede bu durumun Amerika’daki doktorlar tarafından da dile getirildiği söyleniyor. İngilizce’de “Motion Sickness” denen bu durumun bir benzerini, göz yanılsamalarına uzun süre baktığınızda da yaşayabilirsiniz.

Bataryanıza ortalamanın üstünde bir yük getiren ve sağlık konusunda şüpheli olan bu görsel efekti Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt seçeneğini aktifleştirerek kapatabilirsiniz.

AirDrop, Wi-Fi ve Bluetooth’u Kullanmadığınız Zamanlarda Kapatın

Bu üç özellik de açık olduklarında sürekli işlevsel kalırlar, bu durum da batarya kullanımına sebep olur. Denetim Merkezi’nden, kullanmadığınız zamanlarda bu özellikleri kapatmanız, bataryanız adına olumlu bir değişiklik olacaktır.

Multi-Tasking Özelliği Sayesinde Açık Olan Uygulamaları Kapatın

Bir uygulamayla işiniz bittiği zaman anasayfanıza döndüğünüzde, uygulama arkaplanda açık kalır. Birkaç saat içerisinde birkaç uygulamayı arka planda açık bıraktığınızda, artan CPU kullanımı sebebiyle boş yere bataryanızı tüketirsiniz. Multi-Tasking özelliği sayesinde arka planda çalışan uygulamaları nasıl kapatacağınızı öğrenmek için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Ayarlayın

Genelde en mantıklısı ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamak. Böylece karanlık ortamlarda düşük, aydınlık ortamlarda yüksek ekran ışığı alabilirsiniz. Ancak bu ayar bile size parlak geliyorsa, Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık yolunu izleyerek Otomatik Parlaklık seçeneğini devre dışı bırakabilir ve kendinize uygun bir parlaklık ayarlayabilirsiniz. Ancak değişen ortam şartlarında farklı parlaklık seviyelerine ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

Push Etkinliğini Kapatın

Günümüzde PUSH mesajlar neredeyse hiç kullanılmıyorlar, ama yine de telefonlarda yer almaya devam ediyorlar. Emin olun, siz de kullanmayacaksınız. Ayarlar > Uyarı Merkezi yolunu izleyin ve PUSH etkinliği olmasını istemediğini uygulamaları seçerek gerekli ayarlamayı yapın.

Son Olarak.. Pilinize Özen Gösterin

iOS 7 batarya süresi uzatma konusunda bu kadar ipucu vermiş olsam da, aslında en önemli nokta bataryanıza iyi davranmak. Şöyle ki:

  • İlk kullanımda bataryayı tamamen boşalana kadar kullanın. Tamamen boşaldığında ise cihazınızı KAPATIN ve cihaz kapalıyken tam dolana kadar şarj edin.
  • İlk şarjdan sonraki 3-4 şarj için de tam boşalma-tam dolma rutinini gerçekleştirin. Bu seferlerde de cihazı kapalı şarj etmeniz, bataryanın performansını beklenen seviyeye çıkartmak için gerekli
  • Lityum bataryaların şarj için tamamen boşaltılmış olmasına gerek yok, ancak en azından haftada bir bataryayı tamamen boşaltın, sonra telefon kapalıyken tamamen şarj edin.
  • Telefonunuz şarjdayken bataryayı yoğun şekilde kullanan işlemler yapmayın (3G/Wi-Fi veri transferi, görüşme, video izleme, oyun oynama vs.)

Keyifle kullanın :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: