iOS 7 Numara Engelleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Apple firmasının yayınladığı iOS 7 sürümündeki en beğenilen özelliklerden biri de numara engelleme özelliği. Daha önceden bazı uygulamalar yardımıyla yapılabilen bu engelleme, iOS 7’yle birlikte artık işletim sisteminin kendi özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Telefon sapığınız, sizi rahatsız eden eski sevgiliniz ya da sizi sürekli rahatsız eden art niyetli birisi var ise ve siz iOS 7 kullanıcısıysanız, artık istediğiniz numarayı engelleyebilir ve o numaradan arayan kişinin size ulaşmasına engel olabilirsiniz.

Engelleme listesine eklediğiniz numara sizi aradığında, telefonunuz çalmaz ve arayan kişi telesekretere yönlendirilir. Eğer ki arayan kişi sizi Apple’ın internet üzerinden görüşme uygulaması olan FaceTime’dan arıyorsa, arayan kişi çalma sesini duyar ama siz herhangi bir şekilde bildirim almazsınız.

Bunun için duruma göre 3 farklı yöntem var.

Rehberinizdeki Numarayı Engelleme

Eğer engellemek istediğiniz numara rehberinizde kayıtlı bir numara ise, cihazınızdan Ayarlar > Telefon > Engellenenler > Yeni Ekle yolunu izleyerek ve rehberinizden seçim yaparak istediğiniz numarayı engelleme listesine ekleyebilirsiniz.

Son Zamanlarda Sizi Arayan ve Rehberinizde Olmayan Numarayı Engelleme

Eğer rehberinizde olmayan bir numara son zamanlarda sizi aradıysa ve o numarayı engellemek istiyorsanız, iş daha basit. Tek yapmanız gereken son aramalar menüsüne gidip engellemek istediğiniz numaranın sağında bulunan mavi (i) butonuna ve çıkan menüden Bu Arayanı Engelle seçeneğini seçmek. İşlem tamam!

Son Zamanlarda Sizi Aramayan ve Rehberinizde de Olmayan Bir Numarayı Engelleme

iOS 7’de engellemek istediğiniz numarayı elle girebileceğiniz bir seçenek yok. Ancak bu amaç için de bir püf noktası bulunmuş. Engellemek istediğiniz numara rehberinizde yok ve son zamanlarda sizi aramamış. O zaman tek yapmanız gereken, engellemek istediğiniz numarayı rehberinize seçeceğiniz bir isimle kaydetmek ve sonrasında 1. metodu uygulamak.

One thought on “iOS 7 Numara Engelleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: