iOS 7’de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın, Batarya Süresini Uzatın

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 7 güncellemesi, iPhone’larda adeta devrim yarattı. iOS 7’yle gelen bir çok özellik, kullanıcıları şimdiden memnun ediyor. Bu özelliklerden biri de, Android’deki Görev Yöneticisi gibi çalışan Multi-Tasking özelliği. Bu özellik sayesinde, o an cihazınızda çalışan tüm uygulamaları görebiliyorsunuz. Bir uygulamanın çalışması, işlemciye ve geçici hafızaya yük bindiği anlamına geliyor ve bu da bataryanın süresini düşürüyor. Peki bunu nasıl engelleyebilirsiniz?

iOS 7 İçin Arka Plan Uygulamalarını Kapatma

Apple’ın işletim sistemi olan iOS’un 7 sürümünde, iOS 6 sürümüne göre çok daha hızlı bir şekilde arkaplanda çalışan uygulamaları görebiliyor ve kapatabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, Home (Başlangıç) butonuna çift tıklamak ve Multi-Tasking görünümünü aktifleştirmek; hemen ardından da kapatmak istediğiniz uygulama üzerine parmağınızı basılı tutarak yukarı doğru sürüklemek. Uygulamayı kapattınız, geçici hafızada yer açtınız ve bataryanın gereksiz kullanımını engellediniz!

iOS 7 İçin Arka Planda Çalışan Tüm Uygulamaları Tek Seferde Kapatma

iOS 7’nin böyle bir özelliği yok, ancak bir güzellik düşünmüşler. Multi-Tasking özelliğini çalıştırdığınızda, ekranın genişliği sebebiyle o an arkaplanda çalışan uygulamalardan 3 tanesi gösteriliyor. 3 parmağınızı aynı anda kullanarak yukarıdaki yöntemi aynen uygularsanız, 3 uygulamayı da aynı anda kapatabiliyorsunuz.

iOS 7 hakkında eklemek istediğiniz bir şey var mı? Yorumlarınız neler?

 

5 thoughts on “iOS 7’de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın, Batarya Süresini Uzatın

 • 11 Aralık 2013 at 01:03
  Permalink

  Çok teşekkür ederim, benim gibi acemi iphone kullanicilarini bilgilendirmiş oldunuz :)

  Reply
 • 13 Ekim 2013 at 02:09
  Permalink

  hala programlari kapatamiyorum,sarj dayanmiyo artik:(s.o.s

  Reply
  • 23 Kasım 2013 at 01:33
   Permalink

   Esra anladın mı özelliği çift tıkladıktan sonra proğram mın ikonunu değil üsteki sayfaları çift tıklayıp yukarı doğru kaydırıyorsun

   Reply
 • 30 Eylül 2013 at 18:26
  Permalink

  multi-tasking özelliğini nerden aktifleştiriyoruz? çalışan uygulamaları kapatamıyorum

  Reply
  • 30 Eylül 2013 at 23:57
   Permalink

   Eğer iOS 7’ye güncelleme yaptıysanız, Home (Başlangıç) tuşuna çift tıklamanız Multi-Tasking özelliğini aktifleştirecektir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: