iOS 7’de Güvenliğiniz İçin 5 Temel Öneri

Apple firması iOS 7 güncellemesini kısa süre önce yayınladı. Genel konsept üzerinde radikal değişikliklere giden Apple, iOS 7’de önceki sürümlere göre bir çok yeni özellik eklemesi yaptı. Ancak dikkatsiz bir kullanıcı için iOS 7, güvenlik açıklarıyla dolu! Bunlara örnek vermek gerekirse, eğer gerekli ayarlamaları yapmazsanız;

  • Cihazınız Apple’a gittiğiniz yerleri izlemesi için izin vermiş olabilir,
  • Safari internet tarayıcısında kredi kartı bilgileriniz depolanmış olabilir,
  • Haberiniz olmadan uygulamalar cihazınızın mikrofonunu kullanıyor olabilir,
  • Kilit ekranındaki şifreniz kolaylıkla geçilebilir!

Aşağıda madde madde bu güvenlik açıklarını listeleyecek ve ne yapmanız gerektiğini anlatacağım. Bazı maddeler eski sürümler için de geçerli, ancak tüm iPhone kullanıcılarının tüm maddeleri bilmesinde fayda var.

1) Uygulamaların Mikrofonunuza Erişimini Engelleyin

Cihazınızda Ayarlar > Gizlilik > Mikrofon yolunu izleyerek hangi uygulamaların mikrofonunuzu kullanabildiğini görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, bazı uygulamaların çalışmak için mikrofona ihtiyaç duyuyor olması. Mesela, çalan müziği tanımlamanıza yarayan Shazam uygulaması için mikrofon iznini kaldırırsanız, uygulamanın bir mantığı kalmayacaktır. Aynı şekilde WhatsApp uygulamasında sesli mesajlar göndermek istiyorsanız, WhatsApp için de mikrofon iznini kaldırmamalısınız.

Bu seçenek, izinsiz dinlemelerin yapıldığı günümüz dünyasında çok önemli!

2) Safari Tarayıcısında Şifre ve Kredi Kartı Bilgilerinin Depolanmasını Engelleyin

iOS 7 ile gelen yeni Safari tarayıcısında varsayılan olarak şifreleriniz ve kredi kartı bilgileriniz gibi tekrar tekrar girilmesi pratik olmayan bilgileriniz depolanıyor – ancak bu durum aslında büyük bir güvenlik sorunu. Bu tip bilgilerin depolanmasını önlemek için Ayarlar > Safari yolunu izleyin ve Şifreler ve Otomatik Doldurma sekmesi altındaki tüm seçenekleri kapatın.

3) Dolandırıcı Website Uyarısı Seçeneğini Aktifleştirin

iOS 7 ile yüklü gelen Safari tarayıcısının en güzel özelliklerinden biri de bu. Dolandırıcılık şüphesi içeren ve kimlik bilgilerinizi ele geçirebilecek siteler önceden tespit ediliyor ve size bir uyarı mesajı gösteriliyor. Bu özelliği aktifleştirmek için Ayarlar > Safari yolunu izleyin ve ilgili seçeneği aktifleştirin.

Bu özellik aktifleştirildiğinde, ziyaret ettiğiniz tüm internet adresleri anonim olarak Apple sunucularına gönderiliyor ve dolandırıcılık için kontrol ediliyor. Eğer bu bilgiyi anonim olarak da olsa Apple ile paylaşmak istemiyorsanız, bu özelliği kapatın.

4) Sık Ziyaret Edilen Yerler Özelliğini Kapatın

iOS 7 ile gelen yeni özellik, Harita uygulamasının gittiğiniz yerleri kaydetmesine ve sonraki tahmin edilebilir seyahatleriniz için kullanmasına imkan sağlıyor. Eğer gittiğiniz yerlerin Haritalar uygulaması tarafından kayıt altına alınmasını istemiyorsanız, Ayarlar > Gizlilik > Yer Servisleri yolunu izleyin ve eeenn alttaki Sistem Servisleri seçeneğine tıklayın. Açılan menünün en altında Sık Ziyaret Edilen Yerler seçeneğine tıklayın ve özelliği kapatın.

5) Tüm Uygulamalarınızın Yerinizi Bilmesine Gerek Var mı?

Bazı uygulamalar, hiç gerekmediği halde yerinizi bilme iznini de sizden isteyebiliyorlar. Uygulamayı yüklediğinizde, bu izni o uygulamaya vermiş oluyorsunuz. Hangi uygulamaların yerinizi tespit edebildiğini belirlemek ve bu izni kaldırmak için 3. maddede olduğu gibi Ayarlar > Gizlilik > Yer Servisleri yolunu izleyin ve istediğiniz değişiklikleri yapın.

iOS 7 ile ilgili yazılar devam edecek, takipte kalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: