Joomla Siteyi WordPress’e Taşıma

Joomla da WordPress gibi kaliteli bir içerik yönetim sistemi – Ama itiraf edelim, bi WordPress değil. Eğer siz de WordPress’e geçiş yapmak isteyen bir Joomla kullanıcısıysanız, bu anlatım tam size göre. Bu anlatımı uygulayarak Joomla tabanında çalışan sitenizdeki

 • Kategorileri,
 • Alt kategorileri,
 • Yayınlanmış, yayınlanmamış, arşivlenmiş yazılarınızı,
 • Medya dosyalarını,
 • Sayfa ayraçlarını,
 • Görsellerin “alt=” etiketlerini

ve daha bir çok değeri WordPress’e taşıyabileceksiniz.

Joomla Siteyi WordPress’e Taşıma İçin Yapmanız Gerekenler

Her şeyden önce, WordPress blogunuz için bir sunucu hizmeti satın alın ve sunucunuza WordPress’in son sürümünü yükleyin. Joomla için kullandığınız sunucu hizmetiniz yeni bir WordPress kurulumu için uygun şartları taşıyorsa (veritabanı sayısı, depolama alanı vb.), hali hazırda kullandığınız sunucu hizmetinize de WordPress yüklemesini yapabilirsiniz.

WordPress yüklemesini yaptıktan sonra Yönetici Paneli’ne giriş yapın ve Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyerek FG Joomla to WordPress adlı eklentiyi yükleyin, etkinleştirin. Eğer isterseniz eklentinin adına tıklayarak gideceğiniz sayfadan .zip formatında eklentiyi indirebilir ve FTP ya da cPanel aracılığıyla da yüklemeyi yapabilirsiniz. Yüklemeden sonra etkinleştirmeyi unutmayın.

Eklenti Joomla’nın 1.5, 1.6, 1.7, 2.5, 3.0, 3.1 versiyonları ve WordPress’in 3.7’ye kadar çıkarılan versiyonlarıyla test edilmiş durumda.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, soldaki yönetim paneli sekmelerinden Araçlar > İçe Aktar yolunu izleyin, karşınıza Joomla Importer for WordPress eklentisinin seçenekleri çıkacak. Bu sayfada, veritabanı bağlantısını oluşturmak için sizden Joomla sitenize dair birkaç bilgi istenecek.

joomla-wordpress-importer

Buradaki tüm veritabanı ayarlarını, Joomla sitenizin yönetim panelinden Genel Ayarlar > Sunucu yolunu izleyerek edinebilirsiniz. Veritabanı bilgilerini girdikten sonra hemen aşağıdaki Behavior ayarlarını yapmalısınız. Eğer yazılarınızda bulunan görselleri de içe aktarmak istiyorsanız, Force Media Import seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun. Joomla’daki meta keyword değerlerinin WordPress’te etiket olarak kullanılmalarını isterseniz, Meta Keywords seçeneğini de işaretleyin. Create Pages seçeneği işaretlenmemiş olmalı, aksi takdirde Joomla’daki tüm yazılarınız birer WordPress Sayfası olarak aktarılır (yazı değil, sayfa!). Ayarlarınızı yaptıktan sonra, alttaki Import content from Joomla to WordPress butonuna tıklayın.

joomla-wordpress-importer

Butona tıkladıktan sonra, Joomla içeriğinizin boyutuna ve yaptığınız ayarlara göre içe aktarma işlemi zaman alabilir, aşağıdaki ekranı görene kadar bekleyin:

joomla-wordpress-importer

Üstteki ekranı gördükten sonra, After the migration bölümündeki butona basarak yazılarınız arasında verilen bağlantıları düzeltebilirsiniz.

joomla-wordpress-importer

Karşılaşabileceğiniz Problemler

 • Bu geçiş sırasında en çok karşılaşılan problem Memory Exhausted Hatası. Bu hatanın çözümü için WordPress Memory Exhausted Hatası Düzeltme başlıklı yazıma bakabilirsiniz.
 • Eğer Veritabanı Bağlantı Hatası uyarısı alıyorsanız, başlangıçta girdiğiniz ve Joomla sitenize ait olan veritabanı bilgilerini kontrol edin.
 • Bazı durumlarda görsellerin aktarımı, sunucu kaynaklı kısıtlamalar sebebiyle yapılamayabiliyor. Bu durum için bir çözüm önerim ne yazık ki yok, sunucu firmanızla görüşerek sizin hesabınız için allow_url_fopen komutunu etkinleştirmesini isteyebilirsiniz.

2 thoughts on “Joomla Siteyi WordPress’e Taşıma

 • 17 Aralık 2014 at 22:14
  Permalink

  joomla bir sitem var bunu wordpress yapacağım ama alan adı ve hosting aynı kalacak bunu nasıl yapabilirim?

  Reply
  • 07 Mayıs 2015 at 08:55
   Permalink

   Ali bey bence Localhost oluşturun filezilladan yedeğinizi ve phpmyadminden sqlnızı alın localhostta bi taşıma gerçekleştirin daha sonra ise localhostta düzenlemeri yaptıktan sonra ftpnizden public_html kısmına uploadlayın herşeyi daha sonra ise sql’nizi localhosttan alıp siteye atın derim detaylı takıldığınız noktalar varsa
   yazilimhocam’dan ulaşabilirsiniz bana şuan bende aynı işlemi gerçekleştirmekteyim :)

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: