Kalite ve ISO 9001 Belgeleri

 

Kalite nedir diye her hangi bir müşteriye soracak olsak birbirinden farklı verilen cevapların hemen hiç birinde www.adlbelge.com adresinde anlatıldığı anlamda bir sistemden söz eden neredeyse duymak mümkün olmayacaktır.

Aynı şekilde bir sokak anketinde olası hedef müşterileriniz arasında iso 9001 belgesi size neyi anımsatıyor sorusunu soracak olsanız muhtemelen bizim bildiğimiz gibi bir iso 9001 tanımından söz eden olmayacaktır.

Hatta dahası da var; iso 9001 nedir sorusunu soracağımız alıcı kitlemiz aşırı genelleme yapılarak verilen cevaplar ile geri bildirimde bulunacaklardır. Ancak şöyle yıllar öncesine oranla kıyas edildiğinde bu cevapların müthiş geliştiğini görebilecek hafızalarında olduğu bilen bilir.

İşte iso 9001 standardının uygulama dahilinde gerçekleştirilen müşteri memnuniyet anketleri aslında http://www.adlbelge.com adresinde anlatılan ifadelerin doğrudan değil de gizli ifadelerle sorulmasıyla benzeşmektedir.

Peki müşteriler açısından ISO 9001 kalite nasıl algılanmalıydı? Yanlış giden bir şeyler mi var? Aslında yok. Bu doğal seleksiyon ile toplumlar gelişir ve belirli bir halk kültürü neticesinde yeni yeni beklenti ve fırsatlar ortaya çıkar.

“Ama burada takip edilmesi gereken yatırımlara nasıl yön vereceğimiz değil, müşterilerin bizim yatırımlarımıza hangi beklentiler ile yön vereceğidir.”

Bu son ve kırmızı ile yazdığımız son cümle ticari geleceğimizin beklenti ve kazanç açısından alacağı şeklin pusulası olmaktadır. Kaliteyi bilemeyiz ancak iso 9001 in kalite de yön bulma hakkında uzmanlaşacak firmaların atacağı adımlar ile kendisine yeni yollar açacaktır.

Bu iso 9001 ticari süreçlerini yapımı asla bitmeyecek bir inşaata benzetebiliriz. Zaten bu inşaatın bitmesi demek kalıcı olmamak ve sonu gelmiş bir ticari işletmenin de işinin bittiğinin açık göstergesi olacaktır.

Onca pazarlama değişikliğine yapılan a’dan z’ye tüm yatırımlar ve harcanan paralar sizce boşuna olabilir mi? Kalite ucuz değildir, ama ucuza da kalite sağlanabilir. ISO 9001 kaliteli ürün değil de süreklilik üzerine kurulu olsa da, gereklilikleri doğrultusunda sürekli olarak kaliteye katkı yapan bir standarttır.

ISO 9001 ve kalite arasındaki bağlantıyı daha fazla anlamak için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: