• "Can Atasever" kategorisinde bulunan, 26 Mart 2012 tarihinde yayınlanmış olan, "Karar Vermek – Duygular mı Mantık mı?" başlıklı makaleyi okumaktasınız.

Hepimiz hayatta ciddi kararlar vermek zorunda kalırız. Vereceğimiz karar, kendimizi etkileyecek bir karar olabileceği gibi başkalarını etkileyecek bir karar da olabilir. Üstelik, kısa ve uzun vadeli sonuçlarını kestiremediğimiz bir kararın alınma aşamasında, işin içinden çıkamayacak duruma gelebiliriz. Karar alma aşamasında her defasında iki şey vardır bizi etkilemeye çalışan: Aklımız ve kalbimiz.

-

İnsan karar vereceği zaman duygularının esiri olabilir, mantığına uyabilir ya da her ikisini harmanlayabilir. Mesela ben, ciddi karar vermesi gerektiğinde hep mantığını ön plana çıkaran birisiyim; böylesi durumlarda duygularımın söylediklerine kulak tıkayabiliyorum. Çünkü hep savunurum, yakın çevremdekiler de bilirler, onlara hep şunu söylerim:

Duygular yanıltıcı olabilir, çünkü duygular anlıktır; geçmişten elde edilen tecrübelerle kurulmuş bir mantık ise hep doğru kararı gösterir.

İşte, insanoğlunun karar verme aşamasındaki en büyük problemi de bu: Duygu-Mantık arasında kaçınılmaz bir ikilemde kalmak!

-

Kaçınılmaz; çünkü hepimizin geçmişten edindiği tecrübeler var ve hepimizin kalbi her defasında aklımızı cezbetmek için elinden geleni yapıyor. Burada bir kişinin yapabileceği en faydalı şey, mantığının ve duygularının sesini birbirinden ayrı şekilde duyabilmek.. İkisi de aynı şeyi söylüyorsa ne ala; ama insan ikisinden de farklı şeyler duyuyorsa işte bahsettiğim ikilem orada başlıyor.

-

Bu aralar Elif Şafak’ın yazdığı Aşk isimli kitabı okuyorum, kitaptan beğendiğim ve yazıya da uygun olan bir kısmı aktarayım:

“Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. ‘Aman sakın kendini’ diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: ‘Bırak kendini, ko gitsin!’

Etrafımda duygularının söylediklerine yenik düşen çok arkadaşım var ve çoğu zaman verdikleri ciddi olduğu kadar yanlış da olan  kararları sonrasında onlara da hep aynı şeyi söylüyorum.. Ne yazık ki.!

-

Ben de çok kez bu ikilemde kaldım, ama her defasında kalbimin ve aklımın sesini ayrı ayrı duymayı başarabildim; hiç bir zaman da verdiğim ciddi bir karardan pişman olmadım.. Hatta kimisi için “İyi ki…” bile demişimdir.. Siz de böyle bir ikilemde kaldığınızda önce zihninizi boşaltın, iki sesi birbirinden ayırmayı deneyin, ikisinin söylediğini ayrı ayrı duyduktan sonra da mantığınız ne diyorsa onu yapın! Çünkü aklınız, tecrübelerinizi unutmaz ve sadece tecrübelerinize göre konuşur.. Duygularınızsa sadece çekici olanı dile getirecektir!

-

Yazı sonu şarkısını da girelim efem, buyrun, dinlendirici ve benim mest olduğum bir şarkı.. Şarkı sözlerini de klibe harika bir şekilde işlemişler, sözleri de videoda mevcut..

httpv://www.youtube.com/watch?v=OHkvan-NFnM

The following two tabs change content below.

Can Atasever

Ankara
ODTÜ'lü bir öğrenci.. Çapulcu. Sporcu. Galatasaraylı, çArşı sempatizanı. Kahve aşığı. Keyif adamı. Beyoğlu’na mest, İstiklal ve TOMAlı Hilmi'ye hayran olur, Bodrum’a bayılır, İzmir dedin mi aklına rakı balık gelir.. Boydan 179, çaprazlama 185..

5 Yanıt

 1. damla diyor ki:

  merhaba.hiç farketmeden hoşlanmışım hatta aşık olmuş bağlanmısım.ama uzun vadede bana o kadar uygun olmayan birki yaşı işi kültürü.zaten hep gürültü patırtı aramızdaki.Benimle ciddi oldugunu söylüyor ama ona uzun vadede birbirimize zarar veririz dediğimde ayrılalım diyor.3-5 gün ayrıyız sonra gene duygularımıza kapılıp barışılınıyor.Ve bana kızıyor.Ya ciddi ol gel ya git defol diye.Çok üzgünüm şu sıralar hep onu üzmeyeyim diyorum ama her ayrılık sonrasındada onla konusmaya can atıyorum..Akıl ve kalbimin arasında bi yerdeyim.. Çok acı bir şeymiş..:((

  • Can Atasever diyor ki:

   Zor bir şey gerçekten de ikisi arasında kalmak. Ama tavsiyem, duygularınızın etkisinde kalmadan karar verebilen mantığınıza kulak vermeniz.

 2. ercan diyor ki:

  Adamım yazını sayfamda paylaştım, okuldan genç arkadaşlarım okusun diye. Klavyene sağlık..

 3. asercan diyor ki:

  İyi hoşta akıl mantık ve duygular birbirine girmişse ne olacak? :)
  Şaka bir yana hiç birşey olduğu gibi kalmıyor hayatta. Mantık yada duygularla verilen kararlar sonucu sadece sen değil herkes etkilenmiş oluyor.
  video da çok yerinde olmuş hayatta hiç bir varlığın single kalmaması dileğiyle :)

  • Can ATASEVER diyor ki:

   İşte ikisinin sesini ayrı ayrı duyma gerekliliği o noktada ortaya çıkıyor :) Genelde, her defasında akıl ve duygular birbirine girmiş oluyor zaten, ne yazık ki..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Arkadaşınla Paylaş!


Submit
Arkadaşınla Paylaş!


Submit