Kil Maskesi Tarifi ve Ciltte Gerçekleştirdiği Muhteşem Değişimler

Cilt bakımı her yaştan insanın hayatında önemli bir yere sahiptir. Bugün yapılan maskeler hem o gün için hem de o günden sonra ki günler için cilt adına yapılan en önemli uygulamalardır. Bu uygulamalar bir nevi kişinin kendi için geleceğe dönük yaptığı yatırımlardır. Cilt bakımlarının doğru bir şekilde yapılması kişinin cildinde var olan kırışıklıkların azalmasını, cildin daha genç, daha diri, daha parlak olmasını sağlayacaktır. Doğru bir cilt bakımı mutlaka ciltte yer alan kirleri ciltten atmalı ve cildi derinlemesine temizlemelidir.

 

Cilt maskeleri oldukça fazla çeşitte hayatımızda yer almaktadır. Bu cilt maskelerinden en önemlisi kil maskeleridir. Kil maskeleri tam da olması gerektiği gibi cildi derinden temizleyen maskelerdir. Bu yüzden tek başına kullanımı ya da diğer maddeler ile karıştırılarak kullanımı tam bir cilt temizliği sağlamaktadır. Yani anlaşılacağı üzere tamamen doğal bir yapıya sahip olan kil maskesi deyim yerinde ise cildi hayata döndüren niteliktedir.

 

Peki, cilde uygulanan kil maskesi nasıl yapılır?

 

Kil maskesi tarifi 

 

Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus birçok cinste olabilecek olan kil cinsinin arasından maske için en doğru olan kili tercih etmektir. Hemen her eczanede bulanabilecek olan killerin arasından bu maske için işimize yarayacak olan tür beyaz ya da yeşil rengi sahip olmalıdır. Aynı zamanda da bu kilin oldukça ince yapıda olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Beyaz killer özellikle karma ciltlere, yeşil killer ise kurutma özelliğine sahip olması nedeni ile yağlı ciltlere iyi gelmektedir.

 

Maske için gerekli olan malzemeler;

 

– 1 çay kaşığı kil,

 

– 1 çay kaşığı limon suyu,

 

– 1 çay kaşığı aspirin tozu (yaklaşık olarak iki adet aspirin) olarak sıralanabilir.

 

1 çay kaşığı kilin içerisine sırası ile aspirin tozu ve limon suyu ilave edilir. Bu karışım iyice karıştırılarak malzemelerin iyice birbirine geçmesi sağlanır. Hazırlanan karışım yaklaşık 20 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra ılık bir su vasıtası ile parmak uçları sayesinde cilt kilden arındırılır. Bu karışımın bir haftada bir on günde bir olarak tekrarlanması ciltte yaşanacak değişimlerin olumlu yönde devamının sağlanması için oldukça önemlidir.

 

Bu maskenin uygulanışı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. 20 dakika bekletilmesi gereken bu maske 20 dakika öncesinde cildinizde fazla bir ısı artışına sebebiyet verirse bu süre hemen kısaltılmalı ve cilt daha kısa süre içerisinde temizlenmelidir.

 

Kaynak: http://www.cilt.net/kil-maskesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: