Kombi Bakımı ve Petek Temizliği

Kış aylarını epey soğuk yaşayan ülkemizde ısınma gerçekten önemli ihtiyaçlar arasındadır. Henüz kalorifer sistemiyle tanışmamış yerlerde soba ve elektrikli ısıtıcılarla malesef verimsiz ve çevre dostu olmayan yöntemiyle insanlar ısınma ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalmaktadırlar. Doğalgaz hattının ulaştığı ve kat kaloriferi veya bireyse kombi sistemlerini kullanarak ısınılan yerlerde ise, bazı ufak tefek sorunlar oluşabilmektedir.

Isınma sistemlerinde bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunların başında tamamı ısınmamış petekler gelmektedir. Bu sorunu çözmenin en basit yolu peteklerinizin havasını almaktır. Kaloriferlerinizde hava yoksa ve hala tam bir ısınma sağlayamamışsanız, kombi basıncını kontrol etmelisiniz. Eğer kombi basıncı belirli bir seviyenin altına inmişse, bunu arttırıp petek sıcaklığını tekrar kontrol edebilirsiniz. Yine sorunun çözülmediyse ve peteklerinizin sadece belirli bölgelerinde ısınma varsa, petek temizliği yaptırma zamanınız gelmiş demektir.

Petek temizliği denince dış yüzeyin temizlenmesi ve silinmesi gibi bir yanlış anlaşılmaya düşmemek gerekir. Petek temizliği temelde şöyle açıklanabilir. Kalorifer sisteminin bir ucundan özel bir kimyasal madde enjekte edilmesi ve bu maddenin bütün boru hattı ve peteklerde dolaşarak temizlik yapmasıdır. Sisteme bu sıvının enjekte edilmesi görevini de çok yüksek basınçta su veren ve kimyasal maddenin ısıtma sisteminin tamamına yayılmasına sağlayan küçük makineler bulunmaktadır. Bu tür bir temizlik ile sisteminiz, biriken kireç tabakası, plastik ve kurum gibi artıklardan temizlenir ve koruyucu maddenin sisteme katılmasıyla tekrar kirlenme oldukça geciktirilir. Tesisatınız temizlenip; inşaat atığı, kir ve tortu gibi yabancı maddelerden arındırılır. Tesisatınıza ısıtma için kullanılacak su tekrar doldurularak temizleme işlemi bitirilir.

Sizler de eğer Konya’da petek temizliği yaptıracak bir firma arayışındaysanız, Orde Enerji ile irtibata geçebilir ve kısa sürede daha verimli, çevreci ve ekonomik bir ısınma sistemine kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: