KULAK BURUN BOĞAZ UZMANLARI KİMDİR?

KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanları; kulak, burun, boğaz ve boyun bölgesi ile cerrahi uzmanlık göstermektedirler. Son yıllarda KBB dalı kendi içerisinde de dallara ayrılmıştır. Kulak hastalıkları (otoloji), Boğaz hastalıkları (larengoloji), Boyun ve yüz plastik cerrahisi, Kulak-Burun-Boğaz Alerjisi, Kanser cerrahisi, Nöroloji gibi dallara ayrılmışlardır.
Kulak Burun Boğaz Cerrahisi Eğitimleri Nedir?
Baş-Boyun Cerrahisi ve Kulak Burun Boğaz uzmanlığı lise eğitimlerinden sonra on yıllık bir eğitim süreci geçirir bu süreç 6 yıllığı Tıp Fakültesinde, 4 yıllık süreç ise uzmanlık eğitimlerinde geçmektedir. Alınan uzmanlık eğitimlerinden sonra mesleğe başlayabilmeniz için bir çok daldan uzmanların bulunduğu bir kurul önünde yeterlilik sınavı vermeniz gerekir.
Eğer kişi Kulak Burun Boğaz’ ın alt dallarında uzmanlaşmak istiyorsa aldığı eğitimler dışında özel eğitimde görmesi gerekmektedir. İyi eğitim almış KBB Cerrahisi Uzmanları, fizyoloji, baş ve boyun bölgesi anatomisi, biyokimya, farmakoloji, patoloji, bakteriyoloji konularında geniş bilgiye sahiptirler. Bu alanlarda ki her türlü cerrahi uzmanlığı uygulayacak şekilde eğitim görmüşlerdir.
Kulak Burun Boğaz Uzmanları Neler Yaparlar?
Sinüsler, gırlak, geniz, kulak, burun, gırtlak, tiroid bezi, ağız boşluğu, bronşlar, yemek borusu ve tükürük bezleri ile ilgili gerekli cerrahi tedavileri uygularlar. Bu alanlarda ki cerrahi işlemleri gerçekletirebilecek yetkileri vardır. Özellikle de mikrocerrahi tekniklerini uygulayarak, hastalarda ki işitme sorunlarını ameliyat ile düzeltilir ve daha iyi duymalarını sağlayacaktır.
Vücutta ki en küçük kemik olan stapes kemiğini değiştirerek gerçekleştirilen stapeddektomi ameliyatı ya da kulağa yerleştirilen küçük implantlar yapılan koklearimplant (işitme düzeltme) ameliyatları önemli ilerlemeler görülmektedir. İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanları modern uzmanlık gerektiren cerrahi işlemleri gerçekleştirerek bir çok enfeksiyona, doğuştan olan kulak deformitelerini ve hastalıklarını düzeltebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: