Mars gezegenine yolculuk başlıyor.

3.5 milyarlık aşamada dinozorları yok eden kocaman gök taşı çarpmalarının Mars ve öbür gezegenlere yaşam taşımış olabileceği düşünülmüştü. Güneş Sistemi’ndeki uydular da bu olasılığın içerisinde tutulmuştu.

Mars’ın milyarlarca senedir kurak ve atmosfersiz olması söz konusu teorinin ihtimalini Kızıl Gezegen için düşürse de, yepyeni keşiflerle yaşam dışı hayat iddialarının aynı ritimde devam edeceğine kesinlikle gözüyle bakılıyor. Curiosity ve 10 senedir Mars’ta yer alan Opportunity, bugüne civarı pekçok gizemli imaj ele geçirmişti. En en şimdi, Curiosity Nisan ayı içinde kaynağı meçhul bir ışık kaynağı görüntülemişti.

İnsanoğlu uzunca süredir “Hayat dışarısında rastgele bir yerde hayat var mı?” sualine yanıt arıyor. Bu bağlamda Geçen senelerde Mars’a sevk edilen robot Curiosity pekçok mühim bulguya imzasını attı.

Uzmanlar, 2030’lu senelerde Mars’a bir uzay aracı yollamayı tasarılıyor. Bu Otomobilin içerisinde vatandaşlar da olacak ve böylece ilk defa Mars yüzeyine vatandaşlar ayak basmış olacak. İşte buna çalışmalar süratle devam ediyor ve 2018 senesinde da önemli testler gerçekleştirilecek. Bu testlerde roket ve uzay aracının nitelikleri farklı ayrı gözden geçirilecek. İşe öncelikle 70 ton kaldırma kapasitesiyle başlanacak, finalde bu rakam 130 tona erişecek.
İlk 3 SLS roket fırlatılması için 7 milyar doları aşkın ücret harcanırken, yapılmış olan bu çalışmalar için harcanacak toplamında ücret ise 12 milyar dolar dolaylarında.

Ünlü ‘Mars One’ projesi kapsamında Mars’a gidecek 3 Türk belli oldu.

Türkler ise şöyle; Dr. Güler Ergun , Yasemin Higgins ve Ece Kabadayı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: