Mis Kokulu Meslek Çiçekçilik

Günümüzde birçok meslek grubu bulunmaktadır. Her mesleğin kendine göre zor ve eğlenceli yanları bulunmaktadır. Yaz ve kış ayırmadan işini devam ettiren meslek grubundan birisi de çiçekçiliktir. Bu mesleği kimileri hobi olarak gerçekleştirmektedir. Bazıları ise bu mesleği geçim kaynağı olarak uzun zamanlardır yapmaktadırlar. Çiçekçiliği hobi olarak yapanlar doğa sevdalılarıdır. Bin bir çeşit çiçek ve bitki ile ilgilenmekten hoşlanırlar. Kendilerine ait olan yerlerde çiçek yetiştiriciliğini gerçekleştirirler. Günümüzde bu alanlara hobi bahçeleri denilebiliyor. Çiçekçiler her bir çiçeğe gözbebekleri gibi bakarlar. Bu işi hobi olarak yapanlar çiçeklerini özenle büyüttükten sonra arzuya göre sevdiklerine hediye olarak sunabilirler. İsteğe bağlı olarak satışa da çıkarabilirler. Bu mesleği geçim kaynağı olarak görenlerin ise hobi olarak yapanlardan emek vermek açısından farkları yoktur.

Her sabah çiçek satışı yaptıkları yerleri özenle açarlar. Satış yaptıkları yerlerin tabelalarını da genelde şık bir şekilde hazırlarlar. Çiçekçilerin tabelalarında ışıklandırma çiçek figürleri bolca göze çarpan unsurlardır. Müşterilerin ilgisini çekebilmek adına birbirinden renkli ve güzel duruşlu çiçekleri satış yerlerinin girişlerine göze hoş gelecek şekilde yerleştirirler. Kimi zaman ilgi çekmek adına çiçekleri renkli saksılara yerleştirirler. Satışa çıkardıkları çiçek canlı bir varlık olduğu için onları uzun süre yaşatmak için ellerinden geleni yaparlar. Çiçekçiler çiçeklerini belirli saat aralıklarında sularlar. Sabahları geldiklerinde tozlu olan çiçeklerin yapraklarını silerler. Çiçeklerin ışık ihtiyaçlarına göre yerlerini belirlerler. Çiçeğe özel toprak hazırlarlar.

Bazı illerde de çiçekçilere özel çiçek pazarları adı altında belirli bölgeler ayrılmıştır. Pazar denilince akıllara sadece sebze ve meyve satın alınan yerler gelebilir. Bunun aksine çiçek pazarlarında aradığınız her türlü çiçeği birden fazla seçenek ile taze bir şekilde bulabilirsiniz. Bu pazarlar genellikle çiçek sevenler için hafta sonlarını değerlendirdikleri alanlar olmuştur. Yoğun hayat temposundan bunalan kişiler bu alanlarda gezerek kendilerini rahatlatırlar. Gezerken dekoratif amaçlı birçok çiçeği satın alabilirler. Çiçekçilerde en çok satışa sunulan türler ise kaktüs ve patates adamlar olmuştur. Anneler çocukların istekleri üzerine bu objeleri alabilirler. Genellikle kaktüsün fazlaca tercih edilme sebebi bulunulan ortamdaki radyasyonu almasından kaynaklanmaktadır. Çiçek pazarlarında satış yapmayıp kendi yerinde veya mağazalarda çiçekçilik yapan kişilerde de aynı tazeliği ve çeşitliliği bulabilirsiniz. Bu meslek grubunda birbirinden farklı isimdeki çiçekçiler birbirleri ile kıyasıya yarışırlar.

Kaynak: http://www.cicekmarket.com/

cicek-324

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: